Çayın Faydaları Nelerdir?

tarafından
266
Çayın Faydaları Nelerdir?

Uzmanların yaptığı araştırmalardan elde ettiğimiz bilgilere göre çayın faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

 

-Çayın içerdiği besinler sayesinde kişiye enerji verir, ayakta tutar.

İçerdiği antioksidan nedeniyle kalp krizi, tansiyon ve damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 

-İster yeşil ister siyah olsun içerisinde protein, yağ ve şeker bulunmadığı için kalorisi yoktur. Fakat şeker katıldığı zaman şekerden gelen kaloriyi tüketmiş olursunuz.

 

-Günde ortalama 3-5 bardak çay içilmesi halinde insanın su ihtiyacını da büyük oranda karşıladığından bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

Çay içen kişiye kendi renginden verir. Yani çayı gündelik olarak devamlı tüketenlerin yüzünü kızıllaşır. Kapalı tenleri açık tene doğru yaklaştırır.

 

-Özellikle yeşil çay kronik hastalıklara karşı oldukça etkilidir.

 

-Siyah ve yeşil çay içerdikleri kafein sayesinde enerjik yapar ve metabolizmayı hızlandırır. Zayıflatma etkisi de metabolizmayı hızlandırmasından gelmektedir.

 

Bu Faydalar Çaydan Çaya Değişir mi?

 

Çayın saydığımız bu faydaları görmek için iyi bir şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Aksi halde ters etki gösterip enerji vereceğine yorgun düşürüp bitkin bırakır.

 

Sağlıklı Çay Nasıl Pişirilir?

 

Sağlıklı açısından daha iyi olması için çay şu şekilde pişirilmelidir. Başta çayı demliğe koymadan önce süzgece koyulup yıkanması lazımdır. Yıkanırken çay kaşığı ve benzeri aletlerinin yardımı ile çaya baskı uygulayarak siyah kirli tozların çıkarılması lazımdır. Bu arada suyu demliğe koyup ısıtmaya başlayabilirsiniz. Çayı iyice yıkadıktan sonra üst demliğe koyunuz. Sonra bir küp şeker alın ve çayın içine atınız. Bu attığınız şeker çayı dengelemek için kullanılır. Koyduğunuz çay da fazla olmamalıdır. Ortalama bir demliğe 7 kaşık çay idealdir. Fazla demli çayın insana çeşitli zararları vardır. Sonra küp şekerimizi de attıktan sonra sıcak suyu yavaş bir şekilde dökmeye başlayabilirsiniz. İşimiz bu kadar, bundan sonra iyice demlenmesini beklemeliyiz. Yaklaşık 20- 25 dakika, demlenmesi için yeterli olacaktır. Bundan az demlenen çayları tüketmeyiniz. Yarardan çok çaydan zarar görürsünüz.