İnanılmaz şifalı 5 bitki

tarafından
98
İnanılmaz şifalı 5 bitki

1- Yeşil mango

Çoğumuz bu lezzetli meyveden haberdar. Yumuşak ve tatlı bir meyve ve onu çevreleyen parlak yeşil veya kızıl bir kabuk. Mango sıcak abuhavalarda yetiştirilen bir meyvedir. Mangoyu beğenerek harcıyoruz ama sıhhate olan faydaları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Mangonun yeşil olması bütün olgunlaşmadığı anlamına kazanç. Olgunlaşmış mangoya göre daha düşük kalorilidir ve bütün bir zayıflama perhizi atıştırmalığıdır. Ayrıca Güney Amerika’da mide bulantısını geçirmek için yeşil mango yenir. Peki yalnızca bu kadar mı?

Mide ekşimesi: Hafif ham mangonun asitliği eksiltmeye takviyeci olduğu görülmüştür. Bu da mide yanması şikayeti olanlar için şahane bir seçenek oluştuyor. Reflüye bağlı büyüyen mide yanması, göğüs sızısı, bulantı, kusma gibi şikayetlerinizi yeşil mango ile rehabilitasyon edebilirsiniz.

Kabızlık: Yapılan bir çalışmada bir grup kronik kabızlı katılımcıya 4 hafta süresince yeşil mango verildi ve 4 haftanın sonunda kabızlık semptomlarında fantastik bir iyileşme görüldü. Bu mangonun yüksek oranda lif kapsaması sayesinde olabilir. Ayrıca mango anti inflamatuar başka bir deyişle bağışıklık kuvvetlendiricidir.

Karaciğer sıhhati: Hafif ham mango, karaciğerinizin sıhhatini artırmaya takviyeci olur. Özellikle, yeşil mango ham mango çiğnemek, safra asitlerinin salgılanmasını artırır ve bağırsaklarınızı bakteriyel enfeksiyonlardan pakler.

2- Safran

Safran, uzun senelerdir sıhhatli ve natürel gıdaların başında yer alıyor. Özellikle Akdeniz stili beslenmede ehemmiyetli rol oynuyor. Kalp sıhhati için faydalı olduğu belirtilen safranın yararları saymakla bitmiyor.

Yüksek antioksidanlar: Safranın kapsadığı crocin olarak adlandırılan koyu turuncu karoten antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar, bedenin oksidan kaynaklı stres, kanser ve enfeksiyondan korunmasına takviyeci olur.

Sıhhatli bir akıl: Yapılan çalışmalarda safran, zekasal sıhhatle ilişkilendirilmiştir. Özellikle bunalım şikayetlerinde semptomları eksiltmeye takviyeci olur. Kapsadığı safranal ve crocin isimli iki bileşik sayesinde bunalım vaziyetlerinde iyileşmeye takviyeci olan serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi nörokimyasalları kumpaslar. Bazı çalışmalarda safranın stres ve endişeyi eksilttiği ve aynı zamanda belleği kuvvetlendirdiği görülmüştür.

Solunuma yardım: Soğuk algınlığı nedeniyle soluk darlığı sürüklüyorsanız şayet hemen bir safran çayı deneyin. Safran balgamı akciğerlerden ve boğazdan bir balgam söktürücü gibi söker. Öksürüğü eksiltir ve iyileşmenize takviyeci olur.

3- Beyaz Turp

Muhtemelen bu kış sebzesini bir hayli defa sepetinize attınız. Ancak öğrenmediğiniz o kadar çok bereketi var ki.

Yüksek kalsiyum: Beyaz turp, bol ölçüde folat, C vitamini, fosfor gibi yiyecek öğeleri kapsar. Bunların yanı gizeme bol ölçüde kalsiyum kapsar. Orta boy bir beyaz turp takribî 4,6 gram kalsiyum kapsar. Kemik sıhhati için kalsiyum temeldir. Kalsiyum açısından zengin bir perhiz yapıyorsanız, beyaz turp bırakılmazlarınızdan olmalıdır. Zengin kalsiyum içeriği sayesinde osteoporoz tehlikesini eksiltir.

Detoks: Beyaz turp natürel bir diüretiktir, bedende afaki akışkan yakalanmasını önler. Diüretikler, bazı nebatsal gıdalarda natürel olarak bulunurlar. Daha çok idrara çıkmayı sağlarlar. Bu sayede, böbreklerdeki fazla zehirli maddelerin, yağların ve suyun idrar yoluyla yok edilmesini sağlayarak, detoks tesiri yaratır. Beyaz turp gibi diüretikler, böbreklerden geçen idrarın içinde daha fazla sodyum kalmasına izin verir. Bu da kanın fazla sudan korunmasına takviyeci olur. Böylece kan damarları içindeki akışkan eksilmiş olur ve kan tazyiki hafifler. Kısacası, diüretikler kan tazyikini düşürmeye takviyeci olur. Beyaz turp, yüksek tansiyonu önlemek için şahane bir sebzedir.

Zayıflama: Beyaz turp, doyurucu ve düşük kalorili bir sebzedir. Ayrıca makûs kolesterolü düşürmeye yarayan bir nebattır. Kısaca düşük kalorisi, doyurucu olması, nitelikli yiyecek öğesi içeriğiyle beyaz turp perhizlerinizin bırakılmazı olacak.

4- Manuka balı

Manuka balı, Yeni Zelanda ve Güney Avustralya’da yetişen manuka çiçekleriyle beslenen arılar tarafından yapılan ve tüm dünyaya dağıtılan bir baldır. Az ölçüde üretilir. İyi bir antibakteriyeldir. Yanıklar, yaralar ve hatta sivilce gibi cilt meselelerinin rehabilitasyonunda da kullanılır.

Yara iyileşmesi: Manuka balının, Amerika Birleşik Devletlerinde 2007 senesinde yara rehabilitasyonunda tıbbi emelli kullanımları resmen onaylamıştır. Yara rehabilitasyonunda oldukça tesirlidir. Özellikle bakteriyel enfeksiyonları yok eden eforlu antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ayrıca iyi bir antioksidandır. Hastalıklara karşı gözeticidir. Yapılan araştırmalar, manuka balının, cilt yaralarının iyileşme müddetini eksilterek, doku yenilenmesini artırabileceğini göstermiştir.

İltihaplı Sivilce: Manuka balı kapsayan natürel karışımlar, bir hayli cilt rahatsızlığı için popüler hale geliyor. Manuka balı antibakteriyel özelliği sayesinde sivilcelere karşı tesirlidir. Gözeneklerin tıkanmasına neden olan iltihaplanmanın eksiltilmesine sağlar.

Gastrik ülser: Daha evvel mide ekşimesi ya da ülseri rahatlatmak için bir kaşık bal yediğiniz oldu mu? Mide asidinin çoğalmasından kaynaklanan mide ekşimesi ve ülserler, “H.pylori” ismi verilen spesifik bir bakteriden etkilenir. Yapılan araştırmalarda, manuka balının antibakteriyel özelliğinin H.pylori’nin eksilmesinde tesirli olduğu görülmüştür. Kesin bir şeyden bahsetmek için bu alanda daha fazla araştırmaya lüzum dinleniyor ancak manuka balındaki umut verici ışık göz arkasını edilemez.

5- Zerdeçal

Zerdeçal en yaygın olarak kabul edilen şifalı nebatlardan biridir. Tam dünyada, neredeyse her mutfakta zerdeçala tesadüfebiliriz. Parlak turuncu pigmenti ile öğrenilen zerdeçal, hem kök hem de kurutulmuş olarak harcanabilir. Fantastik bir yiyecek öğesi içeriğine sahiptir. Yalnızca bir yemek kaşığı zerdeçalda; 32,5 mg omega-3, 114 mg omega-6, 18,1 mg fosfor, 2,6 µg folat, 1,7 mg C vitamini, 13 mg magnezyum, 12,4 mg kalsiyum, ve 5,5 mg fitosteroller bulunur. Zerdeçalın bir hayli şey için kullanılmasının sebebi bu zengin içeriğidir.

Artrit: Artrit, 100’den fazla değişik biçimde karşınıza çıkabilir. En yaygın artrit, dejeneratif veya osteoartrit formu olarak eklemlerde şişlik, sızı, sertlik ve hareket azlığı biçiminde kendini gösterir. Zerdeçalın, eforlu bir anti-enflamatuardır. Bu özelliği sayesinde artrit eminlerini gevşettiği görülmüştür.

Antioksidan özelliği: Antioksidanlar, bedeninizi gözeten ve bileşiklerdir. Zerdeçal, eforlu antioksidan olarak adlandırılabilir. Ayrıca bedeninizin antioksidan enzim aktivitesini çoğaldırır.

Anti kanser tesiri: Büyük bir anti enflamatuar olmakla beraber, kanser gelişmesini, büyümesini ve moleküler seviyede dağılmasını etkilediği yapılan son çalışmalarda öne çıkmıştır. Kanser hücresi vefatına katkıda bulunduğu tespit etilmiştir. Urlarda gelişmeyi durduğu görülmüştür. Ayrıca mümkün bir kanser önleyici tesiri vardır.