Safran nedir? Özellikleri nelerdir?

tarafından
140
Safran nedir? Özellikleri nelerdir?

Safran Nedir?

 

Safran, bitki olarak dünyada tüketimi oldukça popüler bir hal almış vaziyettedir. İçerisindeki gıdalar safranın oldukça etkilidir. Anlık sonuçlar verebilme yeteneğine sahiptir. Alternatif tıp alanında safranın eşsiz renk, tat ve özellikleri sayesinde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Safranın Özellikleri Nelerdir?

 

İnsan sağlığı açısından safran, oldukça etkili bir bitkidir. Nedeni ise içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler yanında oldukça etkili olan bileşenlerdir. Örneğin 100 gram safran içerisinde 310 kcal enerji bulunmaktadır. İçerisinde oldukça fazla protein bulunmaktadır. Aynı zamanda lif de içermektedir. Bunlarla birlikte piridoksin, niasin, riboflavin, C vitamini ve aynı zamanda sodyum içeren safran, potasyum açısından da oldukça zengindir.

 

Safranın içerisinde yukarıda saydıklarımızın yanı sıra manganez de bulunmaktadır. Biraz daha ayrıntıya gidecek olursak kalsiyum, bakır, demir, selenyum, fosfor ve çinko gibi sağlık açısından oldukça değerli olan mineraller safranın içerisinde oldukça fazla bulunmaktadır.

Safranın Bilinmeyen Birkaç Özelliği

-Safran, halk arasında zerdeçalla karıştırılmaktadır. Oysa safran, tamamen farklı bir bitki türevi olup tarihsel bir geçmişe sahiptir. Safran birçok rahatsızlığa iyi gelen, Güneybatı Asya’da yetişen Crocus Sativus bitkisinden elde edilen bir baharattır.

-Türkiye’de 20’nci yüzyıldan itibaren ekonomideki güçlükler nedeniyle, Anadolu’da safran ekimi ve üretimi çok gerilemiştir.

-ABD’de safran üzerine bilimsel çalışmalar yoğunlaşmıştır. Amerika’da yapılan plasebo kontrollü yeni bir çalışmada, günde 176.5 mg safran tüketen kişilerin; yüzde 55 oranında sağlıksız atıştırmalardan vazgeçtiği, dolayısıyla kilo kaybettiği görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda safranın; depresyon ile mücadelede, anksiyete ve duygusal kontrol yönetiminde etkili olduğu görülmüştür. Bazı araştırmalarda da; safran özü bileşenlerinin antikanserojen (kanser bastırıcı) olduğu ve antioksidan özelliklere sahip olabileceği sonucuna varılmıştır.