Menopoz Cinsel Hayatı Bitiriyor Mu?

tarafından
141
Menopoz Cinsel Hayatı Bitiriyor Mu?

Kadınlarda yaşanan menopoz döneminde kadının cinsellik yaşamasının doğru olmadığı veya eskisi kadar aktif olmadığı yönünde bir algı oluştuğundan dolayı kadınların cinsel yaşamlarının sona erdiği kanısı oluşabiliyor. Kadınların ve erkeklerin bu kapsamda en çok merak ettiği konu ise menopoz cinsel hayatı bitiriyor mu? Menopoza geçiş sırasında kadınların vücudunda meydana gelen hormonal, fiziksel ve biyolojik değişiklikler muhakkak değerlendirilerek cinsel hayatın durumu belirlenmelidir.

Menopoz Döneminde Cinsel Sağlık Durumu

Menopozda kadınların yumurtalıklarında meydana gelen azalma ve değişim ile kadınlık hormonu olan östrojen hormonu zamanla azalmaktadır. Meydana gelen değişimle birlikte cinsel istekte azalmaya da rastlanabilirken menopoz dönemindeki kadınların bu tarz temaslara karşı uzak durmasının çeşitli nedenleri de olmaktadır. Öncelikle vajinada kuruma, cinsel ilişki sırasında acı, klitorisin orgazm yeteneğinin azalması gibi tedavisi olabilen nedenlerden dolayı cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Ancak menopozla birlikte cinsel hayatın aslında bitmediği bilinmesi gereken bir konudur. Fakat 30 yaşındaki bir kadınla 55 yaşında menopoza giren bir kadının cinsel yaşamlarının ve isteklerinin aynı seviyede olmayacağı da unutulmamalıdır.

Menopoz Tedavisinin Cinselliğe Etkisi

Menopoz dönemindeki kadınlarda meydana gelen çeşitli sorunlar başta olmak üzere sıcak basmaları, terleme, depresyon, uykusuzluk ve diğer sorunlar cinsel hayatta da oldukça önemli bir role sahiptir. Menopoz tedavisinde östrojen hormonu tedavisi uygulanırken bununla birlikte vücutta değişimler de olmaktadır.

Çünkü libido üzerinde direkt etkili olan bu hormon takviyesi ile kadının duygu durum, enerji ve istek hali de oldukça farklılaşacaktır. Bu hormonun direkt etkisi ise vajinal ıslaklık ve vücuttaki gücün artması olacaktır. Menopoz yaşlanmanın bir belirtisi olmadığı gibi cinselliğin sonu da olmamaktadır. Bu durumun bilincinde olan çiftler için menopozda cinsellik aslında daha özgür ve gebelik riski olmayan avantajlara sahip aktif bir cinsel yaşam dönemidir.