2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

tarafından
113
2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

Sıhhat Bakanlığı Bağışıklama Danışma Heyeti Abonesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sıhhat Bakanlığınca önerilen aşılar hakkında aile doktorlarını bilgilendirmek emeliyle Antalya’da tertip edilen 9. Beynelmilel Katılımlı Aile Doktorluğu Kongresi’ne katıldı. Aile doktorlarından aşılamanın ehemmiyetini yurttaşlara anlatmalarını isteyen Ceyhan, Türkiye’de aşı alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

TEKNOLOJİYE GEÇİM SAĞLAYAMADI
Türkiye’nin 1800’lü senelerin sonunda aşı üreten 3 ülkeden 1’i konumunda olduğunu anlatan Ceyhan, Cumhuriyetin ilk senelerinde 22 çeşit aşı üretildiğini ancak seneler sonra teknolojiye geçim sağlanamaması sebebiyle imalin vazgeçildiğini ifade etti. Ceyhan, son senelerde ulusal aşı imali için ehemmiyetli adımlar atıldığını belirterek, sıhhat camiasını heyecanlandıran büyümeler olduğunu söyledi.

2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN AŞI KULLANILMAYA BAŞLANACAK
İlk olarak difteri ve tetanoz aşısı için çalışmaların başladığını aktaran Ceyhan, Bakanlık ile yerli bir işletme arasında 3 sene evvel kontrat imzalandığını hatırlattı. Ceyhan, işletmenin de Ankara’da antijen yapım ve aşı dolum kuruluşu için çalışmalarına başladığını kaydoldu. Çalışmaların bitirilmek üzere olduğunu dile getiren Ceyhan, “Difteri ve tetanoz için 2019’dan itibaren Türkiye’de üretilen aşı kullanılmaya başlanacak” diye konuştu.

2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

“AŞI YAPARKEN KAZANÇ ELDE EDİLMELİ”
Bunun dışında ulus arasında zatürre aşısı olarak öğrenilen her çocuğa yapılan konjuge pnömokok aşısı için de antijenlerin dışarıdan gelerek, İstanbul’daki bir merkezde işlendiğini vurgulayan Ceyhan, beşli karma aşısının da Türkiye’de şişelendiğini, yerel olarak hepatit A aşısı ile alakalı çalışmalar da bulunduğunu bildirdi. Aşı imalinin yalnızca ülkenin lüzumunu karşılaşacak biçimde düşünülmemesi gerektiğine işaret eden Ceyhan, aşı yaparken kazanç elde faktörün de kastedilmesi gerektiğini belirtti. Ceyhan, yüksek teknolojideki aşıların da üretilmesi ve yaygınlaştırılmasının ehemmiyetine vurgu yaptı.

2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

AVRUPA’DA 50 ÜLKEDEN YALNIZCA 5’İNDE
Avrupa’da 50 ülkeden yalnızca 5’inde aşı üretilebildiğini aktaran Ceyhan, “Şu anda paranız var, gidip aşıyı alabiliyorsunuz ama paranız olsa dahi aşıyı alamayabilirsiniz. Biz bu gözle baktığımız için ‘ulusal aşı imali’ diye seferberlik başlattık. Yalnızca imale başlamak ehemmiyetli değil, o teknolojiyi sürdürmek, geliştirmek de ehemmiyetli” dedi.

ÜLKELER HASTALIKLARLA GAYRET EDİYOR
Ceyhan, aşılamanın hiçbir ilaçla mukayese etilemeyecek kadar çok ehemmiyetli bir mevzu olduğunu vurgulayarak, “İnsanlar yeni bir şey varsayıyorlar ama aşılama bizim ananesel tıbbımız. Bugün ulus arasında öğrenilen hacamat, kupa, sülük, akupunktur gibi rehabilitasyonlar bizim ananesel tıbbımız değil, bunlar bize dışarıdan gelmiş. Oysa aşılar atalarımızın Orta Asya’dan getirip, İngilizler aracılığıyla dünyaya öğrettikleri bir uygulama. Şu anda dünyada ufaklı büyüklü tam ülkeler bir şema dahilinde ekonomik olanaklarına göre bir hayli hastalığa karşı aşıyla korunmaya çalışıyorlar. Hiçbir ülke ‘aşı yaptırmayalım’ demiyor. Herkes program dahilinde uyguluyor” ifadelerine yer verdi.

2019’da yerli aşı kullanımına başlanıyor

AŞIDA YAN TESİR
Aşılama ile dünyada 3 milyon çocuğun vefattan kurtulduğunu belirten Ceyhan, daha doğru bir tasarılama ile 2 milyon çocuğun daha yaşamının kurtulabileceğini söyledi. Ceyhan, Türkiye’de çocuk ve bebeklerdeki aşılanma oranlarının yüzde 96-98 etrafında olduğunu dile getirerek, erişkinlerde aşılamanın yeterli seviyeyle olmadığını bildirdi. “Aşıda yan tesir” olarak konuşulan iddiaların doğru olmadığını korunan Ceyhan, “En ucuz sıhhatli kalma usulü. Bunu hiçbir ilaçla mukayese etmek olası değil” dedi. Ceyhan, yurttaşın da Sıhhat Bakanlığının önerdiği aşıları yüksek oranda uyguladığını belirterek, duyarlılığın artırılması için doktorların daha alıngan davranmalarını istedi.