Anne sütü hakkında en çok merak edilen sorular

tarafından
106
Anne sütü hakkında en çok merak edilen sorular

Anne sütünün içeriği, besleyiciliği, saklanması, faydaları… Anne sütü hakkında en çok merak edilen tüm suallerin yanıtları.

Anne sütü yeni doğan bir bebeğin lüzumu olan ölçülerde bütün olarak doğru yiyeceklerle yüklüdür. Araştırmalar anne sütünün yalnızca besleyici olmadığını, bebek sağlığında da derin rolleri olan tıbbi özelliklere sahip muhtelif etkenleri kapsadığını göstermektedir. bebek formulaları uygun içeriklerle üretilmesine karşın, anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminden, gelişim süratine kadar tüm alanlarda büyük tesirlere sahiptir. Anne sütü, enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı koruma sağlayan ve bağışıklık kuvvetlenmesine, uzuv büyümesine katkıda bulunan binlerce değişik biyoaktif molekül kapsar. Bu sebeple tüm anneler, sıradan şartlarda, bebeklerinin sıhhatini artırmak için en az altı ay emzirmelidir.

Anne sütü hakkında en çok sorulan sualleri sizin için yanıtladım.

1. Sütün yiyecek içeriğini zenginleştirmek için ne yemeliyim
Araştırmalar, anne sütünün yağ asidi özelliklerinin, özellikle anneler çok fazla omega-6 ve yeterince omega-3 yağ asidi harcadığında değiştiğini göstermektedir. Ceviz, keten tohumu, chia tohumları, ton balığı, somon ve yumurta sarısı gibi omega-3 kapsayan yiyecekler harcayın. Günlük harcadığınız et, süt mahsulleri, yer fıstığı yağı, soya fasulyesi yağı ve susam yağı ölçüsünü eksilterek omega-6 ve omega-3 yağ asidi tüketiminizi dengeleyin.

2. Ne kadar vakit emzirmeliyim
Yapılan son çalışmalara göre hayatın ilk altı ayında bebeği yalnızca anne sütü ile beslemek, bir veya iki sene veya daha uzun bir vakit süresince de emzirmeye devam etmek bebek beslenmesi için standart olarak kabul edilmektedir.

3. Anne sütü nasıl saklanır
Annelerin çoğu iş yaşamına geri döndüğünde bebeğini emziremediği için anne sütünü göğüs ve süt pompalarıyla sağıp uygun şartlarda gizlemek istiyor. Kimileri de en baştan emzirmek yerine bu usulü seçiyor. Sağılan sütün, annenin beslenmesine göre renginde, kıvamında ve kokusunda farklılık olması klasiktir. Ayrıca depolanan sütün tabakalara böldüğünü ve kremanın üstüne çıktığını fark edebilirsiniz. Bebeği beslemeden evvel, tabakaları tekerrür karıştırmak için ılık şişeyi usulca çevirin, ancak şişeyi sallamayın. Gün süresince aynı soğutulmuş kaba az ölçüde soğutulmuş anne sütü ilave edilebilir ancak evvelden soğutulmuş süte ılık süt ilave etmekten kaçının. Sütü dondurucuda gizlediğinizde, akışkanlar donduğu zaman genişlediğinden gizleme kabında boşluk vazgeçin ve kapların üzerine tarih ​​yazın. Kullanmaya başlarken daha öncekinden yeniye doğru kullanın.

4. Anne sütü ne kadar vakitle saklanabilir
Anne sütünü alttaki biçimlerde gizlemek tehlikesizdir:

4 – 6 saat: Oda sıcaklığında 24°C

24 saat: Donmuş halde buzdolabında 14°C

3 – 6 gün: Buzlukta 4°C veya daha düşük

6 – 12 ay: Dondurucuda -17°C

Anne sütünün bu biçimde depolanması, depolanan sütteki bakteriyel üremeyi ve bulaşıcı patojenlerin sihrime ihtimalini artırmaz. Ancak anne sütünün yiyecek bedeli değişebilir.

5. Emzirilen bebeklerin ek vitamin alması gerekir mi
K vitamini tipik olarak yenidoğanlara hayatlarının ilk günlerinde verilebilir. Annelerin sıhhatli beslenmesi gidişatında, D vitamini hariç, vitamin noksanlıkları enderdir. Anne sütündeki vitaminler ve mineraller bir annenin perhizine ve beden ambarlarına bağlı olarak değiştiğinden, tahlilciler annelerin emzirme yarıyılında multivitamin almaya devam etmelerinin daha iyi olacağını söylüyor. Anne sütündeki D vitamini seviyeyi, özellikle güneş ışığına az maruz kalan annelerde düşüktür. Bu sebeple çocuk hekimleri, emzirilen bebeklerde D vitamini yetersizliğini önlemek için akışkan D vitamini dayanağı yapılmasını önerir. Bu yardımlar genellikle bebeğiniz için önerilen günlük kıymetleri karşılayan vitaminler kapsar.

6. Anne sütü nasıl ısıtılır
Anne sütünü mikrodalga gibi fırınlarda ısıtmayın. Mikrodalga anne sütü bileşimini değiştirir ve sütte büyüyen sıcak noktalar sebebiyle bebeğin ağzında ciddi yanıklara neden olabilir. Çözülmüş süt 24 saat süresince buzdolabında tehlikesizdir ancak çözüldüğünde sütü tekerrür dondurmayınız. Sütü daha seri çözmeniz gerekiyorsa, ılık su altında bekletin veya kapalı bir kapta ılık suyun içinde beden sıcaklığına erişene kadar takribî 20 dakika bekletin. Buzdolabında saklanan sütü ısıtmak için oda sıcaklığında üç ila altı saat bekletilebilir veya ılık su dolu bir kapta ısıtabilirsiniz.

7. Anne sütü içeriği
Anne sütü vasati %1,1 protein, %4,2 yağ ve %7 karbonhidrat kapsar. 100 gramı takribî 72 kaloridir. Yağ, sütteki en değişken makro gıdadır. Bu sebeple annelere, bebeği öteki memeden beslemeden evvel tüm memeyi boşaltmaları öneri edilir. Anne sütü daha yüksek yağ içeriğinden dolayı daha yoğundur, bu teklif bebeğin doygunluğunun ve gelişmeye müteveccih enerji lüzumlarının karşılanmasını sağlar. Antikorlar anne sütünün hayati bir parçasıdır. Antikorlar korunmasız yenidoğan bebeğinizi hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlardan gözetir. Anne sütü ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir. C ve E vitaminlerini, katalaz ve glutatyon peroksidaz gibi enzimleri kapsar.

Sormak istediğiniz tüm sualleri yorum kısmına yazabilirsiniz.