Bebekleri Hastalıklara Karşı Nasıl Koruyabiliriz?

tarafından
115
Bebekleri Hastalıklara Karşı Nasıl Koruyabiliriz?

   Bebekler, dünya ile yeni tanıştıkları için yetişkin bir insana göre bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır. Savunmasız bir haldedirler. Bazen etkisi fazla olmayan virüsler dahi bebeklerin bağışıklık sistemini rahatlıkla güçsüz bir hale düşürebilir. Anne ve babaların böyle olumsuzlukların oluşmaması için bebekleri için tedbir almaları gerekir.

 

Öncelikli olarak ev içerisinde sigara içilmemelidir. Temizlik, bebeklerin bulunduğu yerde öncelikli şartlardan biridir. Ev içerisinde çok hasta grip ve nezle gibi birey varsa bebeklerden uzak durmalıdır. Bebeklerin öncelikle yapması gereken, beslenme ve sonrasında iyi bir uykudur. Bebeklerin solunum yolları; bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için en ufak bir hastalıkta dahi aniden kapanabilir. Bunun için kontrol şarttır. bebekler genel anlamda burunları kapalı olduğunda ağızdan nefes alıp verirler. Bu da bebeğin olumsuz şekilde nefes alıp vermesine neden olur. öncelikli olarak bebeklerin aşılarının unutulmaması gerekir. Sonrasında 2 yaşına kadar emzirilmeleri şarttır. Gelişim döneminde anne sütünün bebekler için kıymetli olduğunu unutmamamız gerekir.

 

Bebekler için kış dönemi hastalık açısından etkili bir rol oynar. Bundan dolayı bağışıklık sistemleri olabildiğince güçlendirilmelidir. Karnına yapılacak masaj, kabızlık döneminde tedavi şekillerinden biridir. Ayrıca kabızlık döneminde ayaklarına pedal çevirir şekilde işlem yapılması onu rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra pişmiş havuç, muz ve ayva gibi besinler öncelikli olarak yetişkin çocuklarda kabızlık durumunda kullanılabilir.

 

Bunların yanı sıra kış döneminde anne ve baba için ürkütücü olan hastalıklar ise burun akıntısı ve öksürük halidir. Bununla birlikte bebeklerde ateş olabildiğince korkutmaktadır. Şunu bilmeliyiz ki bebeklerde ateş bitkinlik gibi bir durum yapmıyorsa çok endişelenmeye mahal yoktur. Öksürük gibi bir durum varsa nemli ortamda bebeğinizi bulundurunuz. Bunlardan daha iyi bir çözüm ise doktora göstermektir.

 

Anne ve baba bebeklerdeki hastalığı ilk görecek olan bireylerdir. Bunun için anne babanın hastalıklar konusunda az da olsa tecrübe sahibi olmasında yarar vardır.