Duruşunuzun Sağlık Üzerindeki Etkisi

tarafından
78
Duruşunuzun Sağlık Üzerindeki Etkisi

Okul çağından başlayarak yanlış oturma şekli ve duruş alışkanlığı ile hareketsizliğe bağlı olarak gelişebilen omurga şekil bozuklukları nedeniyle bel, sırt ve boyun ağrıları oluşmaktadır. Daha ileriki aşamalarda omurga eğriliği yani skolyoz, halk arasında daha çok kamburluk olarak bilinen kifoz, kas ve eklemlerde artrit, sıkışan damarlarda daralma, sinir sıkışmaları, nefes almada sıkıntı ve akciğer kapasitesinde azalma duruş bozukluğuna bağlı olarak oluşabilecek ciddi sağlık sorunları arasında sayılmaktadır. Bu nedenle çocukluktan itibaren vücudumuzu nasıl kullandığımız ve duruşumuz çok büyük önem taşımaktadır.

Duruş bozukluğunu ve buna bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarını engellemek için aşağıda bazı öneriler bulunmaktadır:

  • Ayakta uzun süre kalacaksanız her iki bacağınıza sırayla ağırlık aktarın. Tek bacağınıza yükleyeceğiniz ağırlık, iskelet sisteminizin dengesini bozarak omurganızı rahatsız etmektedir.
  • Ağır şeyleri taşırken yükleri her iki ele ya da omuza eşit dağıtmaya dikkat edin – alışveriş torbalarını eşit ağırlıklarla her iki elimizde taşımak gibi. Bu iskelet sisteminizin dengede durmasını kolaylaştırarak sizlerin rahat ve sağlıklı hareket etmenizi sağlayacaktır.
  • Yerden herhangi bir şeyi kaldırırken dizleri bükerek omurganızı olabildiğince düz tutun. Aksi halde düzensiz ağırlık kaldırmak omurga sisteminize büyük zarar verecektir.
  • Çalışma masanızın düzeneğini kendinize özel olarak ayarlayın. Çalışma masanızdan alacağınız ve sıklıkla kullandığınız herhangi bir nesnenin kolay ulaşılabilir bir yerde olması omurga sağlığınız açısından oldukça önemlidir.
  • Çok sık olarak bacak bacak üstüne atmamaya özen gösterin çünkü dizlerimizin altından geçen iki ana damarımızın üzerine bacak bacak üzerine atılarak uygulanacak basınç dolaşımı kısmen engeller. Bu ise damarlarınızın gerilmesine neden olarak omurganızı rahatsız eder ve kolay hareket etmenizi engeller.
  • Kullanmış olduğunuz yatağın ortopedik olması iskelet ve omurgalarınız açısından oldukça önemlidir. Çok sert ve yumuşak yataklar omurgalarınıza zarar vermektedir. Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz yastık ve boyutu da oldukça önemlidir. Çok yüksek ve sert yastık kullanımından kaçınılmalı, alçak ve yumuşak yastık kullanılmalıdır.

Tüm bu önerilerin yanı sıra düzenli olarak yapılan yürüyüş, spor ve egzersizlerle omurga sağlığınızı koruyabilirsiniz. Egzersizlerle güçlenen omurga çevresi, kaslar ve bağlar omurga sağlığımızı korumamızda en önemli etkendir.