Evinizi havalandırmak sağlığınızı korumaktır

tarafından
99
Evinizi havalandırmak sağlığınızı korumaktır

Bütün insanların temiz hava ihtiyacı olsa da özellikle anne adaylarının temiz havaya olan ihtiyacı normal bir kişiye göre daha fazladır. Oksijeni bol olarak almak anne adayına ve bebeğe iyi gelecektir. Bu soğuk günlerde evinizin ısısının düşeceğini düşünmeden odanıza temiz havayı almaya çalışın. Kapalı bir ortamda aynı havayı sürekli olarak teneffüs etmek vücudun direncini oldukça yıpratacaktır. Eğer ki böyle bir ortam ile karşılan anne adayları varsa veya kapalı bir alanda çok kalabalık bir topluluk ile beraberse o ortamdan uzak durulmasında fayda vardır. Anne ve bebek sağlığı açısından tehlike arz edebilir.

Bu mevsimde yaşanan soğuk algınlığı ve grip salgınlar, bir çok bireyi etkilediği gibi en çok hamileler üzerinde etki kurar. En çok etkilenen anne adayları olacağından kendilerine çok dikkat etmelerinde fayda vardır. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç, soğuk kış aylarında kendilerine dikkat etmelerini istediği hamile bayanlara önerilerde bulundu.
 Yaşamakta olduğunuz evin veya gittiğiniz herhangi bir yerleşim yerinin içinde 15 dakikadan fazla kalacaksanız içerideki havanın temiz tutulması için elinizden geleni yapın. Dışarıda ki hava koşulları ne kadar soğuk olursa olsun içerisinin havalanması çok önemlidir. Kirli hava soğuk havadan daha tehlikelidir. Kış mevsiminde evinizin kapalı kalması nedeni ile doğalgaz, toz, tütün ürünlerine bağlı oluşan kirli hava, hamilelerin sağlıklarını etkiler. Bu nedenle evi her gün havalandırmak gerekir. Temiz havanın içeri, kirli havanın dışarı çıkması, sizin ve bebeğiniz için gereklidir. Yine evlerde kaloriferin kuruttuğu havanın nemlendirilmesi için tedbirler alınması faydalı olacaktır.

Kesinlikle sigara içilen ortamlarda bulunmayınız. İmkanınız varsa açık alanda bile olsanız sigara içen bireylere yakın temastan kaçınınız. Yakın temas sonucunda grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar direk olarak hamile bayanları hedef alırlar ve bünyeniz direnç gösteremezse sizleri hemen hastalıkla baş başa bırakabilirler. Kış aylarında grip, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bulaşıcı hastalıklarda artış olur. Anne adayları; tokalaşmak, sarılmak ve öpüşmekten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Tokalaşmanın bir zarar vermeyeceği düşünülmemelidir. Eller mümkün olduğunca sık ve bol su ile yıkanmalıdır.