İshal kolon kanserinin habercisi olabilir

tarafından
116
İshal kolon kanserinin habercisi olabilir

Özellikle soğuk havalarda sık sık yaşanabilen kış ishali, kolon kanserinin habercisi olabilir. Uzmanlar, bu rahatsızlığın önemli olduğunu belirtirken, bazı uyarılarda bulunuyor.

Kış ishali hakkında bilgiler veren uzmanlar, “Kış mevsiminin gelişi bir hayli hastalığı da birliktesi getirmektedir. Grip, ishal, soğuk algınlıkları ve kusma, bu hastalıkların başında gelmektedir. İshal, kış hastalıkları içinde bayağı karşılanmaktadır. Fakat bu rahatsızlığın kesintisizliği büyük dikkat gerektirmektedir. Sık yaşanan ishal sütun kanseri habercisi olabilmektedir” diyor.
BATI BÖLGELERİNDE KARŞILAŞILIYOR
En fazla 50 yaş ve üzeri fertlerde karşılaşılan sütun kanserinin, obezite, hareketsizlik, içki, kırmızı et ve hayvansal yağların fazla tüketimi neticeyi ortaya çıktığını andırdıran uzmanlar, “Çoğunlukla batı bölgelerinde karşılaşılmaktadır. Kadın veya erkek demeden tesiri altına alan sütun kanseri, yaygınlık oranıyla sıralandığında öbür kanser cinsleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Erken teşhis ve doğru cerrahi müdahale ise hastalara uzun hayat fırsatı verebilmektedir” ifadelerini kullanıyor.
SABAH İSHALİNE DİKKAT
Sabah ishallerinin dikkate alınması gerektiğinden bahseden uzmanlar, “Sabah ishalleri bir alarm olabilir. Sık dışkılama ve dışkı çapında farklılıklar, gaz, makûs koku ve kilo kaybı eşlik eden bir öbür muayenehane belirtilerdir. Sağ ve sol sütun kanserlerinin alarm verici bulguları da değişiklik göstermektedir. Sağ sütun kanserleri lümen içine doğru yavaş gelişen kitleler oluşturmaktadır. Bu özelliği sebebiyle sağ sütun kanserleri saklı kan kaybına bağlı kansızlık, rektum kanserleri dışkıda kan görülmesi ile beraber görülürken, sol sütun kanserleri dışkılama kumpası bozulması ve yineleyen ishal ile kendini anımsatmaktadır” biçiminde bilgiler veriyor.
BULAŞICI OLUYOR
İshalin ehemmiyetli bir sıhhat meseleyi olduğuna dikkat sürükleyen uzmanlar şunları söylüyor: “Bir gıda zehirlenmesi ve ishalin öbür sebepleri dışlanabildiği takdirde, özellikle orta yaşın üstündeki şahıslarda ishal gidişatı mevcut ise sütun uru ihtimalini aydınlatabilmek için kesinlikle kolonoskopik analize müracaat etilmelidir. Tahlil umursamama edilirse, sütunun bütün tıkanması neticeyi ile surat surata kalınabilir. İshal gibi hadiseler insandan insana temas, su, gıda ya da seyrek solunum yolu ile bulaşır. Mikroplar mideye eriştiğinde kusma, mide bulantısı, karın sızısı, bağırsaklara eriştiğinde ise ishal ortaya çıkar. Altta ciddi bir neden yoksa kusma genellikle 12 saatte geçer, hasta rahatlar.
EL HİJYENİ ÇOK EHEMMİYETLİ
Etmen virüs ise ilk 3 gün yoğun olur. Dördüncü günden itibaren varsa ateş düşer. İshal ve kusma rakamı eksilir. Bu süreçte hastanın akışkan kaybına uğramaması için, özellikle çocuksa azar azar ve sık aralıklarla akışkan dayanağı yapılmalıdır. İshalle kaybedilen akışkan verilen meşrubatlarla karşılama edilebiliyorsa ne kadar sık gaita yapsa da mesele olmayacaktır. Şayet yemek istiyorsa bağırsak hareketlerini süratlendirmeyecek muz, şeftali, elma, patates, pirinç, yoğurt, ekmek verilebilir. Şayet anne sütü alan bir bebekse emzirme sürdürülmelidir. Ayrıca el hijyeni çok ehemmiyetlidir. Sebze ve meyveler de bol su ile yıkanmalıdır. Sarihte satılan besin ve meşrubat tüketiminden sakınılmalıdır. Et, balık ve tavuk gibi yiyeceklerin taze, hijyenik ve iyi pişirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.”