Sindirim sisteminizi etkileyecek probiyotik destekler

tarafından
99
Sindirim sisteminizi etkileyecek probiyotik destekler

Probiyotik kullanımıyla sindirim problemlerinizi nasıl güçlendireceğinizi öğrenmek artık çok kolay!

Sindirim sistemi, milyarlarca bakteriden oluşan bedenin en karışık parçalarından biridir. Bu bakteriler, bağırsaklarınızın klasik işlevini gözetmeye takviyeci olur. Sindirim sisteminizde ters giden bir şey olduğunda bağırsak floranızdaki “iyi” bakteriler bozulur. Bu hafif kabarıklıktan ishale kadar her şeyi tetikleyebilir.

Probiyotikler, yiyecek ya da gıda dayanakları yoluyla alınabilen canlı bir bakterilerdir. Elbette, satın almadan ve probiyotik dayanağı almadan evvel öğrenmeniz gereken bazı şeyler var. Daha fazla bilgi edinmek ve sindirim problemlerinizi nasıl basitleştireceğinizi bilmek için okumaya devam edin.

Probiyotik nedir?

Son birkaç sene içinde “probiyotikler” teriminin popülaritesi oldukça arkasıydı. Sıhhat dünyasında son delilik gibi görünmekle beraber, kesin bir tarifi vardır. Probiyotikler, yeterli ölçüde alındığında sıhhat bereketine sahip olan canlı mikroorganizmalar olarak belirlenir.

Doğal probiyotik kaynakları nelerdir?

Probiyotikler yiyecek ve meşrubatlarda doğal olarak bulunabilir. Probiyotik bakımından zenginbesinlerden kimileri şunlardır:

– Yoğurt

– Kefir

– Lâhana turşusu

– Ekşi mayalı ekmek

– Miso

Probiyotik dayanakları

Yiyeceklerde doğal olarak bulunduğu gibi probiyotikler, ek olarak da alınabilir. Bunlar genellikle akışkan, tablet veya toz formunda satılmaktadır. Vitaminlere eş biçimde, probiyotik dayanakları sıhhatli bir perhiz tasarısına ilave edilebilirler. Ancak probiyotik yardımların ek besin olarak satıldığını ve bu sebeple ilaç gibi sorgulanmadığını öğrenmek ehemmiyetlidir.

Probiyotik dayanağı almalı mıyım?

Bu sualin yanıtı sıhhat ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Genel olarak sıhhatli olan insanların bağırsak sıhhatini iyileştirmek için ek almaları gerekmez. Natürel ki bazı şeyler sindirim sistemini bozabilir. Bu, stres, makûs beslenme ve antibiyotikler gibi bazı ilaçlar sebebiyle olabilir.. Aralıksız sindirim problemleriniz varsa perhizinize probiyotik dayanağı ilave etmek mevzusunda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Probiyotik yardımının lüzum haline geldiği gidişatları şöyle sıralayabiliriz:

– Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıkları

– Son zamanlarda antibiyotik kullanımı

– Son zamanlarda bağırsak enfeksiyonu geçirilmesi

– İrritabl bağırsak belirtiyi

Probiyotiklerin en yaygın yan tesirleri gaz, kabarıklık ve sindirim kumpassızlıklarıdır.

Destek almadan evvel öğrenmeniz gerekenler
Probiyotik kullanmaya başlamadan evvel öğrenmeniz gereken bazı şeyler vardır:

Yönergeleri okuyun: Her probiyotik mahsulünün kendi yönergeleri vardır. Bu yönergeler, probiyotik yemekten evvel mi yoksa yemek sırasında mı alınması gerektiği mevzusunda size bilgi verir. Ne sıklıkla alacağınızı ve herhangi bir güvenlik ihtarını da bu yönergeleri okuyarak bilebilirsiniz..

Son kullanma tarihine bakın: Çoğu gıda gibi bu yardımlar da kısa bir raf ömrüne sahiptir. Daha fazla sindirim problemi sürüklememek için son kullanma tarihini hakimiyet edin.

Uygun biçimde gizleyin: Probiyotikler canlı bakteriler olduğundan, buzdolabına gereksinimleri olabilir. Daha fazla bilgi için yaftayı okuyun.

Gereksiniminizi öğrenil: Probiyotik dayanağı seçmek rastgele bir karar olmamalıdır. Sindirim sistemi lüzumlarınız için hangisinin en iyisi olduğunu tanımlamalısınız.

Araştırmalar ne diyor?

Probiyotikler tek başlarına bir rehabilitasyon biçimi olmadığı için faalliği bir hayli şeye bağlıdır. Bu faallik gıda veya destekteki bakteri tipine, sahip olduğunuz sindirim sistemi şartlarına ve bakterilerin bağırsak sisteminde ne kadar iyi yaşayabildiğine bağlı değişebilir. Şu anda herhangi bir vaziyetin rehabilitasyonu probiyotikler, ilaç olarak kullanılmasa da ek gıda olarak alınabilir. Sindirim meseleleri yaşıyorsanız, bir probiyotik dayanağı gevşemenizi sağlayabilir.