Somon Balığı Nedir? Yararları Nelerdir?

tarafından
123
Somon Balığı Nedir? Yararları Nelerdir?

Somon Balığı Nedir?

 

Somon balıkları, toplu halde yaşayan balık türlerinden biridir. Genel anlamda göçebe bir hayat çeşitleri vardır. Tatlı sular onların adeta evidir. Bu balıklar genel anlamda doğduğu yerlere tekrar dönerek aynı şekilde atalarının yaptığı gibi yumurtalarını bırakırlar. Bu yönleri ile gerçekten göz kamaştıran bir özelliğe sahiptirler. Atlantik ve Pasifik Okyanusu onların yaşadığı bölgelerdir. Baş kısmı parlak büyükçe bir balıktır.

 

Somon balığının sağlık için yararları nedir?

 

Somon balıkları, aile olarak salmonidae ailesine aittirler. Özellik açısından vitamin yüklü bir balıktır. Yağsız olma özelliği taşımaktadır. Kilosu fazla olan bireylerin bu balığı rahatlıkla tüketilmesi olanaklar dâhilindedir. İçeriğinde bolca omega-3 bulunmaktadır. Rengi ise pembeye yakındır. Baş kısmında pürüzsüz bir özellik bulunan somon balıkları yaşlandıkça ya da yaşına göre bu özelliği değişebilmektedir. Özellikle çocukların gelişim aşamalarında bu balığı tüketmesi onlar için oldukça yararlıdır.

 

Somon balıkları herkeste olduğu gibi erkek ve dişi olarak üremektedirler. Doğdukları yere kayalardan, derelerden, akarsulardan atlayarak ve zorlanarak gelmektedirler. Özellikle erkekleri doğdukları yere geldiklerinde derilerini ve pullarını dökerler. Sonrasında yavaşça ölürler. Ardından dişileri de aynı ritüeli tekrar ettirerek yumurtalarını bıraktıktan sonra erkeklerin yaptığı şekilde yavaşça ölürler. Bu ilk bakışta hazin bir sonuç gibi görünse de yaşam koşulları ve özellik açısından bunların hayatına yakışan en güzel biçimdir.

 

Sonuç olarak somon balıkları insan sağlığına yararlıdır. Mega 3 ihtiyacı olanlar bu balıktan bolca tüketebilirler. İçeriğindeki az miktardaki yağ sayesinde kilolu insanlar bu balıktan rahatlıkla yiyebilirler.