Gebelik Diyabeti (Gebelik Şekeri)

tarafından
73
Gebelik Diyabeti (Gebelik Şekeri)

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri hiç kuşkusuz Gebelik Şekeri hastalığıdır. Hamileliğe bağlı olarak oluşan ve genellikle gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan ve anne adaylarının %5’inde görülen ciddi bir hastalık türüdür.

Hamileliğin son haftalarında hormonal değişiklikler ve aşırı kilo alınması sebebi ile insülin etkisi azalmakta ve insüline karşı direnç giderek gelişmemeye başlamaktadır. İnsülin seviyesinin yetersiz olduğu bu durumlarda hamilelikte kan glikoz seviyesi artış göstermektedir.

Hamilelikten önce diyabet hastalığınız yoksa ve sadece gebelik süresinde ortaya çıkan bir hastalık ise doğumla birlikte sona ermektedir.

Hastalığın Belirtileri

Hastalığın en yaygın belirtileri genellikle anne adayının normalin üstünde sıvı tüketmesi, aşırı yemek yeme isteği veya kilo kaybı yaşaması, ayrıca çok sık tuvalete çıkması gibi belirtileri bulunmaktadır. Bunların dışında anne adayının 35 yaşından büyük olması, halsizlik ve yorgunluk sorunu yaşaması da hastalığın diğer belirtileri arasındadır.

Gebelik Şekerinin belirtileri genellikle normal hamilelik belirtilerine benzetildiği için önemsenmeyip ihmal edilmektedir. Anne adayı mutlaka hamilelik süresinde yaşadığı sorunları doktoru ile paylaşmalı ve ona göre önlemini almalıdır.

Gebelik Şekerinin Bebeğe Etkisi

Gebelikte oluşan şeker erken tanı konulup tedavi edilmez ise bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Hastalığın bebek üzerinde en sık görülen komplikasyonları genellikle şunlardır:

  • Hastalık kontrol altına alınmadığı takdirde erken doğum yaşanabilir. Bu durumda ise bebeğin akciğerleri tam gelişmediği için bazı sıkıntılar yaşanabilir. Ayrıca bebek belli bir süre küvez de tutulabilir.
  • Hamilelik şekeri bebeği de etkileyip normalin üstünde bir kilo ile doğmasına neden olabilir.
  • Bebekte ani kan şekeri düşüklüğü görülebilir.
  • Bebekte sarılık olabilir ve normal bebek sarılığına göre geçme süresi daha uzun sürebilir.
  • Hastalık bebeğe geçtiği takdirde ileriki dönemlerde obezite ve tıp 2 denilen şeker hastalığı oluşabilir.

Gebelik Şekerinin Tedavisi

Hastalığın tedavisinde ilk olarak beslenme düzeninin yeniden planlanması gerekmektedir. Mutlaka gebeliğe uygun egzersizler ve yürüyüşler yapılmalıdır. Şeker takibi düzenli olarak doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca yine doğum sonrasında bebeğin şeker kontrolleri de mutlaka yapılmalıdır. Gebelik şekeri görülen anne adayı, hastalığın tedavisi amacı ile doktorun vereceği ilaçları da düzenli olarak kullanmalıdır.

Gebelik Şekeri Olanların Uzak Durması Gereken Gıdalar

Hamilelikte oluşan şeker bazı gıdaların tüketilmesi ile artış göstereceği için bu süre boyunca tüketilmemesi gerekmektedir. Patates , pirinç, kavun, karpuz, unlu gıdalar, gazlı ve asitli içecekler, mısır, muz, kuru yemişler ve yağlı yiyeceklerin hamilelik boyunca tüketilmemesi önerilmektedir.