Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

tarafından
124
Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebelikte Vücut Bakımı

 

Gebelikteki en önemli sorunlardan biri de vücut bakımıdır. Hali hazırda hormonal değişimler yaşamakta olan anne adayları, bedenlerinde de eş zamanlı olarak meydana gelen bu değişimleri olduğundan fazla büyütüp sorun haline getirebilmekteler. Gebelikte annenin vücuduna iyi şekilde bakması anne bebek arasındaki iletişimi de önemli oranda etkilemektedir. Anne vücudunun sağlıklı olması ve bunun annedeki pozitif psikolojik yansıması, bebeği de olumlu yönde etkiler. Aksi takdirde bebeğin de olumsuz etkilenme riski bulunmaktadır.

 

Gebelik Süresince Vücutta Meydana Gelen Sorunlar

 

Gebelikte alınan kilolar ve vücutta meydana gelen değişimlerle birlikte en sık rastlanan sorunlar kilo artışının beraberinde getirdiği vücut çatlakları olmaktadır. Bunun yanında cilt lekelenmeleri, ciltte sarkma, dolaşım problemleri ya da varisler gibi sorunlarla da karşılaşılabilmektedir. Annenin cildinde olduğu gibi saçlarında, tırnaklarında, dişlerinde ve diş etlerinde de değişimler meydana gelmektedir. Kısacası anne vücudunun hemen hemen her bölgesi gebelikten etkilenmekte ve bazı değişimler geçirmektedir. Gebelik döneminde annenin vücuduna yapacağı düzenli ve doğru bir bakım doğum sonrası vücudun eski haline oldukça hızlı dönmesini sağlayacaktır.

 

Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır

 

 1. İlk ve en önemli unsur olarak gebe sık sık banyo yapmalıdır. Her gün ılık su ile alınan bir duş, ter bezleri gebelikte normalden fazla çalışan anneyi ve de beraberinde bebeği rahatlatacaktır.
 2. Karın bölgesi, göğüsler ve kalça gibi hacmen büyüyüş gösteren bölgelerdeki çatlakların kalıcı olmaması için özel bakım ürünleri ve kremler kullanılmalıdır.
 3. Cildin kolaylıkla nefes alması için makyaj az yapılmalı, geceleri yatmadan mutlaka temizlenmeli ve mümkünse organik makyaj malzemeleri kullanılmalıdır.
 4. Düzenli olarak yürüyüş ve spor yapılmalıdır. Özellikle gebelik döneminde yapılan pilatesin doğumu kolaylaştırdığı ve annenin ağrılarını azalttığı görülmüştür.
 5. Gebelikte artış gösteren vajinal akıntıların mantar vs. oluşturma riskine karşın bu bölgedeki hijyene önem verilmelidir.
 6. Vücudun normalden fazla yorulduğu bu dönemde düzenli ve yeterli miktarda uyku alınmalıdır.
 7. Özellikle kuru cilde sahip olan gebelerin nemlendirici kremler ya da yağlar kullanması gerekmektedir.
 8. Hamilelikte diş eti sorunlarında ve diş çürümelerinde artış gözlenir. Bu nedenle hamilelikte diş doktoru üç aylık periyotlarla ziyaret edilmelidir ve dişler sürekli temiz tutulmalıdır. Bu dönemde dişler normale göre daha hassastır.
 9. Bol sıvı tüketilmelidir. Çünkü hamilelik döneminde anne normalden çok daha fazla terler ve vücudu suya çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır.
 10. Gebelikte genellikle saçlar canlılığını ve ışıltısını kaybeder. Bu nedenle sıklıkla saçlar yıkanmalı ve saç bakım ürünlerinden destek alınmalıdır.
 11. Damar sağlığını korumada etkili olan ve varis benzeri damar hastalıklarını önlemeye yarayan C vitamini vücuda bolca alınmalıdır.
 12. Melazma adı verilen ve güneşe maruz kalan vücut bölgelerindeki renk değişimiyle sonuçlanan durumu ortadan kaldırmak için güneş koruyucu kremlerden yararlanılmalıdır.