74 yaşındaki kadına bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı

tarafından
91
74 yaşındaki kadına bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 74 yaşındaki K.S. isimli kadın, bacak kemiğinden çene kemiği yapılarak, sağlığına kavuşturuldu.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne müracaat eten K.S.’nin, çene kemiğinde büyüyen urun ağız içini kapladığı ve besin almasını engellidiği tanımlandı.
BACAK KEMİĞİNDEN ÇENE KEMİĞİ YAPILDI
K.S.’nin operasyonuna karar verildi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Aydan Köse ve takımının hakikatleştirdiği 6 saatlik harekâtla K.S.’ye bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı.
YİNE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
Alt çene kemiğinde kemik kanseri büyüyen K.S.’ye, kanserli 8 santimetrelik çene kemiği çıkarıldıktan sonra, alt bacak kemik ve teninden yeni çene kemiği ve çevre dokusu yapıldığını belirten Prof. Dr. Aydan Köse, böylece hastanın yine sıhhatine kavuştuğunu ifade etti.
“İLERLEMİŞ YAŞINA KARŞIN SAĞLIĞI İYİ”
İleri mikro cerrahi tekniklerinin kullanıldığı harekâtta, bacak kemiğinin damarlarının çene bölgesindeki damarlar ile birleştirildiğini anlatan Prof. Dr. Köse, şunları söyledi: “Ender görülen bu kemik kanseri tipinde, cerrahi rehabilitasyon çoğu zaman tek alternatiftir. Böyle vaziyetlerde büyük ölçüde kemik parçası çıkarılması gerektiğinden, hastanın surat görünümünün bozulmasının yanı gizeme alt çene kaybı sebebiyle beslenme işlevleri de negatif etkilenebilmektedir. Serbest doku nakli olarak adlandırılan bu işlemlerde iki değişik alanda çalışılması ve damar onarımlarının mikroskop altında yapılması uzun işlem vakitlerini gerektirmektedir. Hastanın, başka genel sıhhat problemlerinin olması vaziyetinde ise tehlikeli vaziyetler ortaya çıkabilmektedir. Hastamız, ileri yaşına karşın gerek ek sıhhat probleminin olmaması, gerekse rehabilitasyona geçimli olması sebebiyle işlem ve işlem sonrası süreçler son derece zaferli ve meselesiz geçmiştir.”