Badem Yağının Kullanımı ve Faydaları

tarafından
116
Badem Yağının Kullanımı ve Faydaları

Badem, Gülgiller familyasından olup pembe ve beyaz renkte, erken çiçek veren bir ağaçtan elde edilir. İran, Lübnan, Ürdün gibi birçok doğu ülkelerinde yetişiyor olsa da asıl ana yurdu Anadolu topraklarıdır. Badem ağaçları genel olarak ılıman iklimin bulunduğu pek çok ülkede de yetişmektedir. Halk arasında payam ismiyle de anılmaktadır. Ülkemizde de genellikle Akdeniz Bölgesinde görülmektedir. Ülkemizde Acıpayam, Taş bademi, Diş bademi, Nurlu bademi ve Şeytanpayamı olarak çeşitleri bulunmaktadır. Badem ağaçlarının taze meyvesine çağla ismi verilmektedir. Çağlalar olgunlaşıp kabuklaşarak bademi oluşturmaktadır. Bademler ise tatlı ve acı olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Tatlı badem kuruyemiş olarak tüketilmekte olup, acı badem ise yağı elde edilerek yemeklerde kullanılmaktadır. Badem hem sağlık açısından hem de lezzet açısından ülkemizde oldukça çok tercih edilmekte ve kolayca temin edilebilmektedir.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Bademler demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi element yönünden oldukça zengin bir besindir. Bunun yanı sıra içerisinde E- vitaminini de barındırmaktadır. Badem, kolesterolü dengelemekte, içerisinde barındırdığı magnezyum sayesinde kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltmakta, sindirim ve bağışıklık sistemini iyileştirmekte oldukça etkilidir. Öte yandan yapılan araştırmalar neticesinde bademin kanseri önleyici bir etkisinin olduğu da saptanmıştır. Bademin çok etkileyici bir zararı olmasa da aşırı tüketiminde sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Badem Yağı Nasıl Elde Edilir?

Badem içerisinde çokça yağ barındırmaktadır. Elde edilen bu yağ badem yağı olarak kullanılmaktadır. Badem yağı nasıl elde edilir sorunuzu cevaplamaya çalışalım. Sağlıklı yollardan badem yağı elde etmek istiyorsanız ağacından olgunlaşmış olarak kendinizin toplamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Eğer böyle bir imkânınız yok ise aktar ve pazarlardan tadarak özenle seçmeye dikkat edin. 2 su bardağı kavrulmamış ham bademi el yardımıyla ezin, ezme işleminiz sırasında badem kendi yağını salacaktır. Krem kıvamına gelene dek bu işlemi uygulayın. Ezme işlemi sırasında bademin kabukları kalacaktır sakın ayırıp atmaya çalışmayın. Ezme işleminden sonra yarım çay bardağı sıvı yağ ile ezmiş olduğunuz bademleri harmanlayın. Bunu blender yardımı ile de yapabilirsiniz. Hem ezilmiş olan bademler cihazınıza zarar vermemiş olur hem de istediğiniz kıvamda badem yağı elde etmiş olursunuz. Blender yardımından sonra yapmış olduğunuz karışımı cam bir şişe içerisine koyun. Yaklaşık olarak 1 ay yağınızın serin bir yerde demlenmesini beklemeniz gerekiyor. Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra cam şişenizi açarak bir, tülbent yardımıyla başka bir cam şişeye süzülmesini sağlayın. Şimdi tamamen doğal yollarla elde etmiş olduğunuz badem yağını, cilt bakımı, saç bakımı ve yemeklik yağ olarak kullanabilirsiniz.