Duygusal açlık doyurmuyor, şişmanlatıyor

tarafından
82
Duygusal açlık doyurmuyor, şişmanlatıyor

Yemek yediğinizin farkında olmuyor ve kendinizi bir türlü yemekten alıkoyamıyorsanız, kilolarınız da her geçen gün artıyorsa duygusal aç olabilirsiniz.

Şahıs bazen hatta çoğu zaman fiziksel açlıktan ziyade, doyuramadığı duygusal açlığından dolayı yeme tavrında bulunabiliyor. Ruhen bazı beceriksizlikler yaşayanlar, bu alandaki açlığını gidermek için kendini yemeğe verebiliyor. Hal böyle olunca da, gereğinden fazla beslenildiği için şişmanlamak kaçınılmaz oluyor.
OBEZİTENİN SEBEBİ YEME BOZUKLUĞU
Tüm dünyada günümüzün en büyük sıhhat meselelerinin başında kiloluluk, hatta daha ileri ebadı ise obezite geliyor. Ciddi bir millet sıhhati meseleyi olan obezite, fiziksel görünümün yanında sıhhatini de negatif etkiliyor. Böyle olunca fertler evine kapanıyor; yalnızlaştıkça yalnızlaşıyor, ciddi psikolojik meseleler yaşayabiliyor. Fazla kiloluluğun başka bir deyişle obezitenin en büyük sebebi ise yeme bozukluğu. Yeme bozukluğunun en büyük sebebi de duygusal açlık.
DUYGUSAL AÇLIK DOYMUYOR
Duygusal açlıklarını yemek yiyerek giderme meylinde olan ancak bu biçimde mutlu olabileceklerine inananların, duygusal açlıklarını doyuramayacakları belirtiliyor. Karın doyurmakla ruhu doyurmanın aynı şey olmadığı vurgulanırken, bireylerin hep aç kalma fobisiyle hareket ettikleri söyleniyor. Bu hisle bireylerin kendilerini güvende gördükleri, reelinde bunun bir yanılsama olduğu ifade ediliyor. Fiziksel açlıktan ziyade bireylerin duygusal açlıklarını gidermek için karınlarını doyurdukları kaydolunuyor.
MUTSUZLUĞU GİDERME TUTKUSU BİR KISIR DÖNGÜYE ULAŞIYOR
Kilolu olanlara bakıldığında, şahsi çatışmalardan kaçmak ismine yemek yeme tutumlarında bulundukları da belirgin. Bu duyguyla bireylerin kısır döngüyü girdikleri belirtiliyor. Bireyler mutsuzluk, bazı ruhsal açlık ya da yaşanılan çatışmalardan dolayı yemek yiyerek haz almanın peşine düşüyor. Yeme anında o hazzı alıyor ancak sonrasında mucizevi bir pişmanlık seziyor ve kabahatlilik yaşıyor. Yaşadığı bu ruhsal vaziyetten yeniden yemek yiyerek kurtulma çabasına düşüyor. Mutsuzluğunu giderme tutkusu bir kısır döngüye dönüşüyor. Helezoni geliştikçe gelişiyor ve ortaya obezite çıkıyor.
FİZİKSEL VE RUHSAL AÇLIK BULGULARI
Fiziksel açlıkla, ruhsal açlık aynı şeyler değil. Bulguları da değişik. İşte o sizler için derlediğimiz o bulgular: – Fiziksel açlıkta karında bir eskime ve burukluk olur, fiziksel bulgular verir. Kan şekeri düşer ancak duygusal açlıkta böyle bir şey olmaz ve aniden başlar. – Fiziksel açlıkta doygunluğa yedikçe erişirken, duygusal açlıkta ne kadar yerse yesin doygunluğa bir cinsli erişemez. – Fiziksel açlıkta şahıs bekleyebilir ancak duygusal açlık paydanlar hemen yemek gereksinimini karşılamak ister ve işe girişir. – Fiziksel açlıkta şahıs minik bir atıştırmayla doygunluk sezerken duygusal açlıkta aperatif atıştırmalar doygunluk vermez. – Fiziksel açlıkta yemeyle alakalı şahıs ne gıdasının tasarısını yaparken, duygusal açlıkta bir tasarı olmaz. Şahıs ne bulursa onu yer ve doymak öğrenmez. – Fiziksel açlıkta mideyi doyurmak mideden beyine giden uyaranlarla olurken, duygusal açlıkta ağız ile beyin arasında bir iletişim mevzubahisi değil. – Fiziksel açlıkta şahıs meyve yiyerek de açlığını giderebilirken, duygusal açlıkta daha çok kalori yakalayan şeyler seçim ediliyor.
PERHİZLE KİLONUN YÜZDE 15’İ GİDİYOR
Duygusal açlığı yemek yiyerek giderme çabasına girenlerin, ilerleyen yarıyıllarda şişmanlayarak bunalıma kadar çekilebildikleri vurgulanıyor. Yapılan araştırmalara göre perhiz yapılarak kilonun ancak yüzde 15’i veriliyor. Yalnızca perhizle bir noktaya varılamadığını kollanırken, kiloda duygusal ebadın ehemmiyetine de böylece ortaya çıkmış oluyor. Bu noktada psikiyatrik dayanak kaçınılmaz oluyor.