Elektronik sigara zehir saçıyor

tarafından
106
Elektronik sigara zehir saçıyor

Son senelerde tütün hakimiyeti mevzusunda gösterdiği zaferli ve kararlı çalışmalar ile dünyada en tesirli tütün hakimiyeti uygulayan ülkelerden biri olan Türkiye, seçenek yollarla geliştiren tütün sanayisinin, maksadı vaziyetine geldi.

Sigara kullanımı süratle düşerken, sigarayı vazgeçmeye dayanakçı olduğu iddia edilen, ancak en az sigara kadar hasarlı olan tütün mahsullerinin zehir saçtığı belirtildi.

Elektronik sigara zehir saçıyor

“TALEBELER ARASINDA SÜRATLE YAYILIYOR”
Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün mahsullerinin özellikle ABD’de flash hafıza biçiminde minik, bilgisayar ve elektronik makinelerle şarj edilebilir biçimde satışa sunulması sebebiyle talebeler arasında oldukça yaygın olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Çitim, “Dumansız ve kokusuz olan bu aygıtlar talebeler arasında süratle dağılmaktadır. Türkiye’de e-sigara ve ısıtılmış tütün mahsullerinin satışı yasak olmasına karşın değişik yollarla getirilip piyasaya sürülmektedir. Özellikle dumansız ve kokusuz olan ısıtılmış tütün mahsulleri son yarıyılda gençler arasında süratle dağılmaktadır. Ailelerin çocuklarını yalnızca sigara mevzusunda değil e-sigara ve ısıtılmış tütün mahsulleri mevzusunda da uyarmaları ve gözlem altında yakalamaları gerekmektedir” dedi.

Elektronik sigara zehir saçıyor

“RENKLERİ VE TATLARI İLE CEZBEDİYOR”
E-sigara ve ısıtılmış tütün mahsullerinin sosyal medyada ve bazı TV kanallarında özellikle sigarayı vazgeçmek için daha az hasarlı veya sigarayı vazgeçmeye dayanakçı mahsul olarak olarak tanıtıldığının altını çizen Uzman Dr. Çitim, “Bu cins mahsuller sigarayı vazgeçtirmediği gibi hiç sigara içmemiş şahıslar için dahi renkleri ve tatlarıyla cezbedici olabiliyor. Bu gidişatta sigara bağımlılığını eksiltmek yerine aksini çoğaldırıyor” diye konuştu.

“BANAL SİGARADAN FARKI YOK”
E–sigaranın iddia edildiği gibi hasarsız bir mahsul olmadığını vurgulayan Uzman Dr. Çitim, e-sigaranın hasarlarını şöyle sıraladı: “E-sigara ile nikotin alımı sürdüğü için her solukta 0,1-30 mg arası nikotin bağımlılığının ortadan kalkması mevzubahisi değildir. E-sigara toksik ve kanserojen bir hayli madde kapsar. Sıradan sigarada bulunan toksik maddeler, kanserojen olduğu öğrenilen özellikle tütün spesifik nitrozaminler, formaldehit, asetaldehit, yapıt ölçüde veya hiç bulunmayan nikel, mermi, kadminyum demir gibi bazı ağır metallerin e-sigaradan çekilen buğunun içinde yer aldığı görülmüştür. Akışkan kitlerin içinde bulunan nikotin dışındaki aroma verici katkı maddeleri akciğerdeki fibroblast denilen hücrelere, cenin kök hücrelerine ve kalp adaleyi hücrelerine toksik tesirde olduğu, özellikle en çok toksisiteyi tütün ve tarçın aromalı mahsullerin yaptığı öğrenilmektedir. E-sigara yanmadığı için pasif içiçiliğe yol açmadığı düşünülür; oysa ki e-sigara tüketiminin olduğu oda havasında yapılan ölçümlerde nikotin ve bir hayli kansorejen madde tespit etilmiştir. Özellikle çocukların ve hamilelerin yanında içilmesi oldukça mahzurludur. E-sigara dumanına ve sıradan sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin nikotin imhayı ile sarihe çıkan serum kotinin seviyeleri eş oranda bulunmuştur” biçiminde konuştu.

Elektronik sigara zehir saçıyor

“E-SİGARA VE NARGİLEDEN UZAK DURULMALIDIR”
E-sigara ve ısıtılmış tütün mahsullerinin tavır farklılığı oluşturmadığı, nikotin bağımlılığını devam ettirdiği için sigara vazgeçme usulü olarak kullanılamayacağına dikkat sürükleyen Uzman Dr. Çitim, son olarak şu biçimde devam etti:”Nikotin, kokain ve içkiden dahi daha güçlü ve daha basit bağımlılık yapan eforlu bir zehirdir. Nikotinin eminlik dozu olmaması sebebiyle her dozu bağımlılık yaratıp ölümcül hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple nikotinin her türlü kullanımından, özellikle gençler arasında giderek yaygınlaşan E-sigara ve nargileden uzak durulmalıdır.”