Hastaya Nasıl Çiçek Gönderilir

tarafından
149
Hastaya Nasıl Çiçek Gönderilir

Geçmiş olsun demek maksadıyla bir hastaya çiçek göndermenin de belirli bir adabı vardır. Çiçekler, her ne için olursa olsun bir duyguyu ifade eder. Bazen hasta bir yakınıza geçmiş olsun dileklerinizi iletmek için, bazense yeni doğum yapmış bir sevdiğinizi kutlamak için çiçek gönderme ihtiyacı duyarız. Fakat hastaya göndereceğiniz çiçek konusunda dikkatli olmanız gerekir. Her çiçek bir anlam ifade ettiği için doğru çiçeği seçip göndermelisiniz.

 

Hastane odaları oldukça steril ortamlar olduğu için ve hijyenin korunması adına bir takım kurallar uygulanır. Hatta birçok hastane, odaya çiçek kabul etmemektedir. Göndereceğiniz çiçekler sizin adınıza özel numaralar altında hastane tarafından özel bir odada tutulur ve hasta taburcu olurken, bilgilerinizle birlikte gönderdiğiniz kişiye verilir. Bu da hasta yakınlarının çiçek seçimlerinde de bir dizi değişikliğe yol açmıştır.

 

 Hastaya Hangi Çiçek Verilmelidir?

 

İlk olarak dikkat etmeniz gereken özellik göndereceğiniz çiçeğin dayanıklı olmasıdır. Bunun için özel vazolar, sepetler veya saksılar çiçek gönderimi için oldukça uygundur. Kendi kalıbı içerisinde olduğu için hem daha sağlamdır, hem de muhafaza edilmesi daha kolaydır.

Eğer bir hasta yakınıysanız ve çiçek göndermek istiyorsanız tercihinizi lisyantus çiçeği, antoryum çiçeği, kırmızı gül, beyaz garbera, dracena massengena ve mevsimine uygun olarak kır çiçeklerininden yana kullanmalısınız.

 

Bir hastaya verilebilecek en güzel çiçek ise orkidedir. Bir vazo veya saksı içerisinde tek dal olarak gönderilecek olan orkide uzun seneler boyunca gönderilen kişiyle birlikte yaşar. Bu sayede hemen solup gidecek bir çiçek yerine uzun ömürlü bir çiçek hediye etmiş olursunuz.

 

 Hastaya Hangi Çiçek Verilmez?

 

Çiçek göndereceğiniz hasta eğer ki hastanede yatıyorsa çiçek tercihinizi kokusuz olanlardan yana yapmalısınız. Bu nedenle özellikle sümbül, yasemin ve lilliumdan uzak durmalısınız.

 

Buna ek olarak çiçeğinizi buket şeklinde yaptırıp göndermeyin. Çoğu hastanenin odaya çiçek kabul etmediğini düşünecek olursak çiçeğiniz hastanın hastanede kalış süresi göz önüne alınarak çabucak kuruyup sorabilir veya saklanması zor olacağından kolaylıkla zarar görebilir.