İngiltere’de ‘Nefes Biyopsisi’ testine başlandı

tarafından
89
İngiltere’de ‘Nefes Biyopsisi’ testine başlandı

İngiltere’de bir hastanede kanser teşhisinde devrim yaratabilecek nefes testi denemelerine başlandı. ‘Nefes Biyopsisi’ adı verilen cihazla, kanser belirtilerinin tespit edilmesi amaçlanıyor.

İngiltere Addenbrooke Hastanesi’nde kanser teşhisinde devrim yaratabilecek soluk testi sınamalarına başlandı. Cambridge’deki bu sağlık kurumunda 2 sene sürecek olan sınama, kanser hastalarının yanı gizeme sıhhatli insanların da dahil olduğu bin 500 birey üzerinde yapılacak.
YEMEK BORUSU VE MİDE KANSERİ TESTİ İLE BAŞLAYACAK
Başlangıçta yemek borusu ve mide kanseri kuşkusu olan hastalarda yapılacak sınamalar; daha sonra prostat, böbrek, karaciğer, pankreas ve idrar kesesi kanserlerini de içerecek biçimde genişletilecek. Sınamalar, İngiltere’nin Kanser Araştırmaları Vakfı Cancer Research UK ile makineyi geliştiren İngiliz firmayı Owlstone Medical’ın ortak çalışması olarak yapılıyor.
MAKİNEYE 10 DAKİKA ÜFLENİYOR
Kobayların soluk aygıtına 10 dakika üflemesi ile elde edilen ve uçucu organik bileşikler UOB olarak adlandırılan moleküller, araştırılmak üzere laboratuvara sevk edilecek.
YAYGIN KULLANIMA AÇILABİLİR
Bedenimizdeki hücreler olağan metabolik harekâtların bir parçası olarak muhtelif UOB’ler üretiyor. Bu moleküller akciğere erişerek solukta ortaya çıkıyor. Kanserin bu UOB’lerde fark edilir farklılıklara neden olduğu varsayım ediliyor. Sınamalarda doğru ve emin neticeler alınması halinde, bu makineler muayenehanelerde yaygın kullanıma açılabilir.
TESPİTTE TESİRLİ
Owlstone Medical firmasının kurucusu ve idareyicisi Billy Boyle, kan ve idrar testlerinin yanı gizeme soluk testinin de erken teşhise destekçi olacak biçimde kullanılabileceğini söylüyor. Boyle, “Teknolojimiz, soluktaki UOB’leri tespit etmede oldukça tesirli oldu. Muhtelif kanser hastalarında erken teşhis sağlama gibi ehemmiyetli bir mevzuda bunu uygulamaya çalışıyoruz” dedi.