Komşu Bulgaristan’da grip salgınından 6 kişi öldü

tarafından
92
Komşu Bulgaristan’da grip salgınından 6 kişi öldü

Çok hızlı yayıldığı belirtilen grip dolayısıyla ülkede, 12 kentte alarm verildi.

Bulgaristan’da son bir haftadır yaşanan grip salgını şiddetini giderek artırırken, ölümlere de neden oldu. Ülkenin Blagoevgrad kentinde 5 yaşındaki bir çocuk ile Filibe kentinde 4, Pazarcık’ta ise 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişi gribe bağlı olarak öldü.
12 KENTTE GRİP ALARMI
Ülkenin 12 kentinde grip alarmı verilirken; Burgas, Eski Zağra, Şumnu, Pazarcık, Smolyan, Yambol, Pernik, Varna, Sliven, Haskova ve Sofya’nın da aralarında bulunduğu kentlerdeki toplam 1071 okulda, eğitimlere 27 Ocak tarihine kadar ara verildi.
Uzmanlar, grip salgınının henüz doruk noktaya ulaşmadığına dikkat çekerek, ay sonuna doğru salgının daha da etkili olacağı uyarısında bulundu.
“ÇOK HIZLI YAYILIYOR”
Sofya  Aliksandrovska Tıp Akademisi’nde Aile Hekimi Petya Lukarska, Bulgaristan’da durumun ciddi olduğunu belirterek, “Grip çok hızlı yayılıyor. Salgın genelde bağışıklığı daha zayıf olan kesimleri yani çocuklar ve yaşlıları etkiliyor. Şu an Bulgaristan’ın nerdeyse yarısında grip tehlikesi alarmı verildi, salgın ilan edildi. 1000’den fazla okul gripten dolayı tatil edildi. Daha ilk belirtilerde tedbirler alınmalı. Bu gribin ana belirtileri yüksek ateş, eklemlerde ağrı, halsizlik, nezle, öksürük. Hemen doktora başvurulmazsa, grip zatürreeye dönüşebilir. Bütün ilaç ve tedavileri sağlık görevlisi vermeli. Hastanın evde kalıp, toplu yerlerden uzak durması gerekir. Asla kimse tek başına tedaviye kalkmasın, hemen doktora başvursun. Bol sıvı ve vitamin de tüketilmelidir.” dedi.