Soğuklar yüz felcine neden oluyor

tarafından
98
Soğuklar yüz felcine neden oluyor

Kış ayları üst solunum yolları enfeksiyonları kadar yüz felcine de davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, yüzün soğuk havadan mutlaka korunması gerektiğini belirtirken, “Araba camlarını bile açmayın” diyor.

Kış ayları ve soğuklarda, üst solunum yolları enfeksiyonlarının çoğaldığını ifade eden uzmanlar, soğuk ve esintili havaya bağlı olarak sıklığında çoğalış kollanan meselelerden birinin de surat felci olduğunu belirtiyor.
SURAT ASAPLARI MİSYONUNU YAPAMIYOR
Uzmanlara göre, surat asabı kafatasından çıktıktan sonra kulak içerisindeki kemik tünelden geçiyor. Daha sonra surata parçalıyor. Yüzdeki göz, ağız ve mimikler bu asap sistemiyle hakimiyet ediliyor. Soğuk çarpması gidişatında ise surat felci tablosu ortaya çıkıyor. Surat asapları misyonunu yapamıyor. Hastalar kaşlarını yukarıya doğru kaldıramıyor, gözlerini açıp kapatamıyor ve ağızlarını hareket ettiremez hale geliyor. Bunun yanı gizeme baş, boyun ve kulak sızısı da alana geliyor. Hem estetik, hem de sıhhat açısından surat felci şahısları rahatsız edebiliyor.
SOĞUK HAVALARDA YAPILMASI GEREKENLER
Bunun için hem ilaç, hem de fizik rehabilitasyonu uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar, 2 hafta kortizon rehabilitasyonu uygulandığını, daha sonra ise fizik rehabilitasyon uygulamasıyla mimiklerin geliştirildiğini aktarıyor. Uzmanlar soğuk havalarda yapılması gerekenleri ise şu biçimde söylüyor:
“Soğuk ve rüzgarlı havalarda korunmak için kış aylarında dışarı çıkarken, suratımızı atkı ile sarmamız gerekiyor. Ani sıcak soğuk başkalaşımından dolayı surat felci olma ihtimali yüksektir. Bunun dışında araba kullanırken de sırçaların açılması neticesinde surat felcine davetiye çıkarırız. Surat felcinin rastgele bir MR veya röntgenle anlaşılacak bir gidişatı yok. Surat felci yüzde 85 oranında kendiliğinden veya uygulanan rehabilitasyon sonrasında 1 ay içerisinde düzeliyor. Ancak yüzde 10’luk kısım 6 ay ile 1 sene içerisine derliyor. Yüzde 1-2’lik kısımda ise sekel belirti kalabiliyor. Estetik harekâtı geçirmesi gerekebiliyor.”
SICAK VEYA SOĞUK İLE ALAKASI YOK
Bazen beyin urlarına ve kafa travmalarına bağlı surat felçlerinin de ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar, bu gidişatın sıcak veya soğuk ile hiçbir ilgisinin olmadığını özellikle vurguluyor.