Türkiye sağlıkta dünyanın üçüncü ülkesi olacak

tarafından
100
Türkiye sağlıkta dünyanın üçüncü ülkesi olacak

Türkiye tamamı ithal edilen, özellikle ortopedi-travmatoloji, beyin-omurilik cerrahisi, kalp-damar cerrahisi alanlarında sıklıkla kullanılan kalp kapakları ve biyolojik greftlerinin üretimine başlıyor

Türkiye tamamı ithal edilen, özellikle ortopedi-travmatoloji, beyin-omurilik cerrahisi, kalp-damar cerrahisi alanlarında sıklıkla kullanılan kalp kapakları ve biyolojik greftlerinin yapımına başlıyor.
HELAL KESİMLERDEN ÜRETİLECEK
Başşehirde 70 milyon TL maliyet ile kurulacak kuruluşta yerli ırk geliştirilecek, domuz yerine helal kesim olan dana ve koyun seçim edilecek. RD Evrensel İdare Heyeti Başkanı Raşit Zinde,” Ankara’da kuracağımız kuruluş ile ülkemizin bu alandaki 200 milyon dolarlık lüzumunu karşılamış olacağız” dedi.
Özellikle diş doktorluğu, ortopedi-travmatoloji, beyin ve omurilik cerrahisi, kalp ve damar cerrahisi alanlarında sıklıkla kullanılan bu mahsul dünya genelinde yalnızca bir kaç ülke de üretiliyor.
Yeni Zelanda ve Avustralya menşeli kemikler yüksek teknolojik operasyonlardan geçirilerek Hollanda başta olmak üzere Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretiliyor.
YURT DIŞINA SATILIYOR
Türkiye Biyolojik greft, bio malzemeden üretilmiş doku, bio malzemeden üretilmiş kalp kapakçığı, valfler ve ilaç sektöründe kullandığı hayvansal hammadde lüzumunun %100’şöhreti  ithal ediyor.
İthal edilen Biyolojik greft, implant edilebilen bio malzemeden üretilmiş dokular, bio malzemeden üretilmiş kalp kapakçığı, kemik tozu gibi implant edilebilen valfler ve ilaç sektörü için hayvansal hammadde, bedene yerleştirilen biyo-malzemeden üretilmiş dokuları Sosyal Güvenlik Müesseseyi  SGK gramı 170 ile  6 bin  dolar ile yurt dışından satın alıyor.
Ülkeye ciddi maliyeti olan ve tamamı yurt dışından karşılanan ; bio malzemeden üretilmiş doku ile kalp kapakçığı , biyolojik greft ve valflerin yapımı için  RD EVRENSEL  Sağlık Yatırımları A.Ş. Genel Müdürlüğü harekete geçti.
GREFT YAPIM KURULUŞU KURULACAK
RD Evrensel  İdare Heyeti Başkanı Raşit Zinde yaptığı söylemede; piyasaya talep edilen mahsulleri yerli ve ulusal olarak üstelik domuzdan değil, dana ve koyundan sterilize koşullarda üretmek için başşehirde 70 milyon TL’ye mülk olacak kuruluş kuracaklarını duyurdu. Başlangıç olarak 500 hayvanlık bir çiftlik inşa edileceği bilgisini paylaşan Zinde, projenin 5. senesinde ise kapasitenin 5 bin  hayvana çıkarılacağını bildirdi.
Zinde söylemesinde “yerli ve ulusal yapım biyolojik kalp kapakları, bio malzemeden üretilmiş dokular ve biyolojik Greftler ile hem maliyetler ciddi anlamda düşecek hem de anapara yurt içinde kalarak araştırma ve geliştirmeye aktarılacak” dedi.
İLK PROTOTİP 2019’DA
2019 ocak ayı itibari ile prototip biyolojik kalp kapakları, bio malzemeden üretilmiş dokular ve biyolojik Greftlerin yapımına başlayacaklarını vurgulayan Zinde; Avrupa, Amerika, Kanada, Avustralya ve Japonya pazarlarında kısa müddette yer almayı kastettiklerini söyledi.
200 MİLYON DOLARLIK LÜZUM KARŞILANACAK
Son 10 senede ülkemizde toplam 7  milyar dolarlık bir bio malzemeden üretilmiş kalp  kapakçığı , Biyolojik Greft, implant edilebilen bio malzemeden üretilmiş doku, kemik tozu gibi implant edilebilen valfler ve ilaç sektörü için hayvansal hammadde, bedene yerleştirilen biyo-malzemeden üretilmiş doku maliyeti oluştuğu bilgisini paylaşan Zinde, ülkemizin bunun % 100’şöhreti yurt dışından ithal ettiğini, yapılan dev yatırım ile Türkiye’nin 200 milyon dolarlık lüzumunun karşılanacağını dile getirdi. Zinde 2023’den itibaren Türkiye’nin lüzumunun tamamının karşılanacağını belirtti.
YERLİ VE SAFKAN IRKTAN ÜRETİLECEK
Kurulacak kuruluş içerisinde 24 saat baytar hakimiyeti olacağını laflarına ilave eden Zinde,  Hayvanların temizletilmiş besin ve temizletilmiş hava ile besleneceğini, kuruluşta baytarlar ile beraber kalp damar cerrahlarının, genel cerrahların çalışacağını söyledi. Zinde “3 senede ırklar spesifikleştirilecek.  Hayvanların yapımı da özel olacak. En iyi ırk ortaya çıkarılacak. Hayvanlar tamamen yerli ve saf ırktan yetiştirilecek. Arge çalışmaları için özel sistemler kurulacak. Kesimler de tamamen sterilize ameliyathanelerde asıllaştıracak” biçiminde konuştu.
HAYVANSAL YAĞLAR İLAÇ ENSTİTÜSÜNE
Bir hayvanın en az 4 kuşak gerisinin öğrenilmesinin gerektiğini söyleyen Dİnç, kuruluşta üretilen hayvanların yağının ise ilaç sanayisinde kullanılacağını belirtti.
SAĞLIKTA ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLACAK
Dünyada yalnızca Yeni Zelanda ve Avustralya’da olan hammaddenin mevcut proje ile  Türkiye’de de üretileceğini laflarına ilave eden Zinde, “Gamma Sterilizasyon Birimi Türkiye Atom Enerjisi Müesseseyi ile beraber çalışılarak üretilecek. Türkiye kendi kimyevi Sterilizasyon usulünü kullanacak” diye konuştu.
Proje ile ülke kaynaklarının hudutları içerisinde kalacağını laflarına ilave eden Zinde söylemesine şöyle devam etti:
“İthalatı önleyerek aynı  zamanda ihracat yaparak katma kıymetli mahsul üretilecektir. Dünyadaki değişik biyolojik kalp kapakları ve biyolojik dokular, biyolojik Greft, gibi domuz kaynaklı mahsuller yerine daha yüksek performanslı olduğu ispatlanan ve manevi kıymetlerimize de daha uygun dana ve koyun kaynaklı biyolojik kalp kapakları ve biyolojik Greft üretilerek hem yurttaşlarımıza hem de dünya Müslümanlarına eforlu bir seçenek sunulmuş olacaktır. Ülkemiz dünyada Türk Grefti ile marka haline gelecektir. Ülkemiz dünya genelinde milyarlarca dolar kıymetinde olan biyolojik kalp kapakları pastasından ciddi bir hisse kapacaktır.”