Yaşam tarzınızı değiştirin, gebe kalma şansını artırın

tarafından
100
Yaşam tarzınızı değiştirin, gebe kalma şansını artırın

Gebelik dönemi, öncesi ve sonrası eşler için fazlasıyla sıkıntı yaratabilir. Nedeni gebe kalma şansının zorlanması. Yapılmaması gerekenler arasında fazla kilodan kurtulmak birinci sırada yer alıyor.

Hamilelik yarıyılı evveli ve sonrasında sıhhat meseleleri yaşayanların özellikle kilodan, içkiden, şuursuz ilaç tüketiminden uzak durması gerekiyor. Yaşam stilinde yapılacak bazı farklılıklarla hamile kalmak isteyen bayanlar, yolun sonunda mutluluğu tadabilir.
İşte hamile kalma bahtını artıran teklifler:
Rastgele bir genel sıhhat problemi olmayan çiftlerin hamile kalma talihinin daha yüksek olduğu öğreniliyor. Yaşam stilinde yapılacak bazı farklılıklar hamile kalmayı basitleştirirken, sıhhatli bir hamileliğe başlangıç için fayda sağlıyor. Diyabet, fazla kilo ve astım gibi bazı hastalıklar hamile kalmayı tesirlerken; kumpaslı olarak korunmasız ilişkisi olan çiftlerin yüzde 84’ü bir sene içinde hamile kalabiliyor. Hamile kalamayanların yarısı ise ikinci sene içinde hamilelik yaşayabiliyor.
BEDEN KİTLE ENDEKSİ EHEMMİYETLİ
Çok fazla veya çok az olan beden yağı, adet kumpasını etkileyerek hamile kalma üzerinde negatif tesir yapabilir. Şayet beden kitle endeksi 20-25 arasında ise sıhhatli kilodasınız. Beden kitle endeksi 30’dan fazla 19’dan az olanların hamile kalmada problemleri olabilir.
İÇKİDEN UZAK DURUN
Şayet hamilelik isteniyorsa ve hatta hamilelik süreci içerisinde yer alınıyorsa, içkinin netlikle harcanmaması gerekiyor. İçki bayanı etkilediği gibi erkek eşin sperm kıymetlerini de negatif etkiliyor. Sigara içimi hatta pasif içicilik dahil doğurganlığı eksiltiyor. Sigara ayrıca sperm kıymetleri üzerinde de negatif tesire sahip. Kafein tüketimi kahve, çay, cola ile doğurganlık arasında sarih bir ilişki tespit edilemese de millet arasında dolayan bilgi kullanılmaması istikametinde. Ezbere ilaç kullanımı da hamilelik sürecini ve evvelini riske atabilir.