Yüzdeki değişiklikler hastalık belirtisi olabilir

tarafından
91
Yüzdeki değişiklikler hastalık belirtisi olabilir

Polikistik over sendromu, kronik alerjiler, felç, egzema, lupus, karaciğer ve daha birçok hastalığın belirtisi yüzdeki değişikliklerden anlaşılabiliyor.

İnsan bedeninin en duyarlı bölgelerinden biri olan surat, gerçeğinde hastalıkları ele verebiliyor. Öyle ki, göz altı torbası ve şişlikler, ciltteki solgunluk, kızarıklık ve kabartılar ile yüzdeki fazla kıllanma ciddi bir hastalığın bulgusu olabiliyor.
İşte yüzde saklı olan 8 hastalık ve bulgusu:
– Kurumuş, çatlamış surat ya da dudaklar: Bu susuzluğun yaygın bir bulgusu. Bunun yanı gizeme ter bezi işlevlerini de etkileyen daha ciddi bir probleme, hipotiroide veya şeker hastalığına da işaret edebilir.
– Fazla surat kılı: Üst dudak, çene ve alt çene hattında görülen istenmeyen kıllar polikistik over belirtisinin yumurtalıklarda minik iyi mizaçlı kistlerin oluşmasıyla beliren hastalık bulgusu olabilir.
– Göz kapağında sarı, yumuşak kir, noktalar: Göz kapağında kolesterol dolu lezyonlar bulunan hastalarda kalp hastalığı görülme tehlikeyi daha yüksek. 2011 senesinde 13 bin hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre, son 20 sene içinde tetkik edilen hastaların yüzde 4’şanda bu noktalardan bulunduğu tanımlandı. Bu hastaların neredeyse yüzde 70’inde damar sertleşmesi görülme ve yüzde 50’sinde kalp krizi geçirme tehlikesinin daha fazla olduğu tespit edildi.
– Göz altı torbası ve şişlikler: Bitkin görünen gözler kan damarlarını genişleten ve onların sızıntı yapmasına neden olan kronik alerjiler için risk işareti. Gözlerin altındaki duyarlı olan ciltte, bu vaziyet şişlik ve koyu mor-mavi milleteler oluşmasına yol açıyor.
– Surat asimetresi: Bu vaziyet felcin bir bulgusu olabilir. Felç gidişatında konuşmada da bozukluk oluşur. Bunların yanı gizeme bütün olarak gülmenizde bir kasvet varsa kesinlikle bir hekime gitmelisiniz.
– Soluk deri: Küçümsediğiniz farklılıklar dahi bir şeylerin yanlış gittiğini gösterebilir. Ciltteki solgunluk aneminin bir bulgusu olabilir. Cildinizdeki sarılık ise karaciğer hastalığına işaret edebilir. Dudaklardaki ya da tırnak diplerindeki mavi renk ise kalp ya da akciğer hastalığının bulgusu olabilir.
– Kızarıklıklar ve kabartılar: Belli sindirim meseleleri cildinizde bulgu verebilir. Kaşıntılı kırmızı şişlikler çölyak hastalığının bulgusu olabiliyor. Elmacık kemiği ile burun kemiğiniz üzerindeki kelebek biçimindeki kızarıklar ise lupus ten tüberkülozu hastalığına işaret edebilir. Alerjiler, egzema da yüzde kızarıklıkları tetikleyebilir.
– Basık çene: Kalın ve minik çene uyku apnesi hastalığının bir bulgusu olabilir. Yüksek sesle horluyorsanız ve uyandığınızda başınız ağrıyorsa ya da gün süresince fazla derecede bitkinlik seziyorsanız uyku apnesi meseleniz var demektir.