50 Yaş Üzeri Kadınlar İçin Cilt Bakım Önerileri

tarafından
200
50 Yaş Üzeri Kadınlar İçin Cilt Bakım Önerileri

Yaşamımız boyunca her yaşımızın bize katmış olduğu güzellikler vardır. Aynı zamanda kattığı güzellikler gibi götürdüğü güzellikler de elbette ki oluyor. Fakat bütün bu değişimlere, ağaran saçlara, ciltteki kırışıklıklara, izlere ya da lekelere rağmen asla psikolojinizi bozmayın. Küçük dokunuşlarla, yapılan hafif makyajlarla bu gibi olumsuz şeylere karşı koyabilir, onları giderebilir ya da en azından gizleyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissettirecek, mevcut durumunuzdan daha genç görünmenizi sağlayacak bir çok yol mevcut.

Öncelikle bazı tüketim alışkanlıklarımızda değişiklikler yapmamız lazım. Özellikle sigara ya da alkol kullanıyorsanız bir an önce bırakmalısınız. Alkol ve sigara sağlığı olumsuz etkilediği gibi cildimizinde daha çabuk yaşlanmasına ve kötü görünmesine neden oluyor. Aynı şekilde bazı hazır gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Daha Güzel Bir Cilt İçin Nasıl Beslenilmeli?

Daha canlı, güzel ve genç bir cilt için çokca taze meyve, sebze, özellikle brokoli ve ayrıca omega 3 yağı bakımından zengin balıklar (somon balığında omega 3 yağı oranı diğer balıklara oranla bir hayli yüksektir) tüketilmelidir.

Ayrıca kuru üzüm tüketmek gibi bir alışkanlığınız yoksa eğer muhakkak alışkanlıklarınız arasına katmalısınız. Çünkü kuru üzüm ihtiva ettiği antioksidanlar sayesinde toksit maddelerden arınmanızı ve daha dinç ve dirençli olmanızı sağlar.

Cildin daha geç yaşlanmasını sağlamak için hergün düzenli olarak birkaç bardak yeşil çay tüketmeyi de ihmal etmeyin. Yeşil çay cildimizin daha uzun süre genç kalmasını sağlarken, aynı zamanda yorgunluğu atarak daha dinç ve güçlü hissetmemize de yardımcı olur.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Biliriz ki su tüm canlıların ortak olan temel ihtiyacıdır. Hayatımızın her evresinde sık sık su tüketmemiz tavsiye edilir. Aynı şekilde özellikle ellili yaşlarda ve bu yaşların üstündeki kadınlarda da su tüketimi çok önemlidir. Zira halkımızın genel problemlerinden biri olan selülit rahatsızlığı az su tüketmekten kaynaklanan bir durumdur. Bu nedenle temiz, düzgün ve sağlıklı bir cilt için öncelikle su tüketimine dikkat edilmelidir.

Geceleri yatmadan evvel cilde uygulanacak kremlerde oldukça önemli. Bu bakım kesinlikle ihmal edilmemeli ve her gece cildinize uygun en iyi kremlerle bu bakımı sürdürmelisiniz. Cilt bakımınızda kullanacağınız kremleri seçerken iyi ve bilinen markaların cildinize uygun olan türlerini seçmeye özen gösterin.

Cilt sağlığı için spor yapmakta oldukça önemlidir. Düzenli olarak günlük yapacağınız spor egzersizleri ve nefes egzersizleri ile de cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Gündüz dışarı çıkmadan önce cildi güneşe karşı korumak için mutlaka güneş kremlerinden faydalanmalısınız. Özellikle 50 koruma faktörlü güneş kremlerini tercih etmenizde yarar vardır. Güneş kremleri sayesinde cildinizin zarar görmesinin ve cildinizde oluşabilecek çeşitli lekelerin önüne geçmiş olursunuz.

Peeling ve maske yapmakta cilt bakımı için vazgeçilmez uygulamalardır. Buradaki amaç ölü derilerden kurtularak cildi rahatlamak ve cildimizin daha iyi nefes almasını sağlamaktır.

Makyaj yapıyorsanız eğer makyaj için daha çok soft renkleri tercih etmelisiniz. Fondöten kullanmamanızda da yarar vardır. Fondöten yerine daha hafif bir pudra kullanarak cildinizin daha iyi nefes almasını sağlarsınız. Amacınız yüzünüzdeki buruşuk çizgileri yok etmekten ziyade cildinizin daha sağlıklı olmasını ve daha geç yaşlanmasını sağlamak olmalıdır.