Cildinizi Güneş Işınlarından Sakının

tarafından
115
Cildinizi Güneş Işınlarından Sakının

Yaz aylarında deniz, güneş ve kumun tadına doyum olmasa da cilt sağlımız için kendimizi korumalı ve fazlaca güneşlenmekten sakınmalıyız. Vücudumuzun güneş ışınlarının yaydığı UVA, UVB ve UVC ışınlarına fazla maruz kalması durumunda cilt kanseri riski ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzun az da olsa UVB ışınının aktive ettiği D vitaminine ihtiyacı vardır; D vitaminini güneş ışınlarından karşılayabiliriz fakat güneşleneceğiniz zamana ve güneşlenme sürenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde fazlaca güneş ışınlarına maruz kalarak pek çok cilt hastalığıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Özellikle vücudunda fazla ben bulunan ve açık cilt rengine sahip insanlar güneşten daha çabuk etkilenmekte ve melanom denilen cilt kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu riski azaltmak için cildinizi güneş ışınlarından sakınınCilt kanserine neden olabildiği gibi güneş ışınları cilt yanıklarına, cilt lekelerine, çillenmeye ve kırışıklıklara sebep olabilir. Bunun yanı sıra fazla güneşte kalmış insanlarda kusma, tansiyon düşmesi veya yükselmesi, baş dönmesi ve bayılma gibi birçok reaksiyon gözlemlenmektedir. Öte yandan fazlaca güneş ışınlarına maruz kalmak, deri hastalıklarına, ten renginizin değişmesine ve cildinizde yanıklar oluşmasına neden olmaktadır. Kendinizi güneş ışınlarından engellemek istiyorsanız, güzellik salonlarından, eczanelerden, kuaförlerden ve kozmetikçilerden kolayca temin edebileceğiniz ve cildinize uygun olan güneş kremini kullanabilirsiniz.

Güneşin bu gibi olumsuz etkilerinden uzak durmak için uzmanlar sabah 10.00 ile akşamüstü 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamamız gerektiğini tavsiye etmektedirler. Unutulmamalıdır ki vücut D vitaminini güneş ışınlarından karşılasa da güneş ışınları içerisinde A, B ve C ışınları gibi çok tehlikeli ve riskli ışınları da barınmaktadır. Bu saatler arasında güneş ışınlarından kendinizi sakınmanız gerekmekte olup eğer bunu yapacak durumda değilseniz özellikle çalışma alanınızın gölge olmasına ve yürümek durumundaysanız bir şemsiye yardımıyla güneş ışınlarından kendinizi sakınmanıza özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca güneşe çıkılacağı zaman mutlaka güneş kreminin kullanılması gerekmekte ve denize çıkıp girdikten sonra vücudun tuzlu sudan arındırılması sağlanarak tekrar tekrar sürülmesi gerekmektedir. Güneşten etkilenmemek için elde etmiş olduğunuz kremin en az 50 faktör olmasına dikkat etmelisiniz.