Diyetle gitmeyen kilonun sebepleri

tarafından
76
Diyetle gitmeyen kilonun sebepleri

Kilo verme sürecini etkileyen birçok faktör olduğunu açıklayan uzmanlar; bu süreçte sabır, disiplin ve irade kontrolü gerektiren dönemlerden geçildiğini belirtiyor.

Fazla kilolar ve sonrasında uygulanan perhiz programları, sabır disiplin ve istem hakimiyeti gerektiriyor. Tüm bunları yerine getirseniz bile bazı etmenler var ki, kilo vermenizi yasaklıyor. Uzmanlara göre bu etmenlerin başında uyku geliyor.
YAĞ DEPOLANMASI ARTIYOR
Uyku kumpasının sıhhatli hayatın her noktasını etkilediğini vurgulayan uzmanlar, “Kilo idaresinde en tesirli esas etmenlerden biri yeterli ve nitelikli yatmaktır. Yapılan çalışmalar, ideal geçime süresi olan 7 saatin bitirilmemesi halinde açlık-tokluk hakimiyeti sağlayan hormonların etkilendiğini, yağ depolanmasının çoğaldığını, obezite ve kronik hastalık tehlikesinin de yükseldiğini göstermektedir” diyor.
STRES İDARESİNİ İYİ SAĞLAYIN
Stresin de bir değişik etmen olduğunu dile getiren uzmanlar, “Fertler daha az stresli oldukları yarıyıllarda perhizlerine daha basit geçim sağlayıp, yetersizsiz olarak devam ettirebiliyorlar. Stres gidişatındaki hormonal balanssızlıklar enerji mekanizmasını, sindirim sistemini ve daha bir hayli işlevi negatif etkileyebiliyor. Bu metamorfozlar ve psikolojik tesirlerle birlikte fazla kalorili yiyeceklere yönelim olabiliyor. Stresin hayatı ve bedeni negatif etkileyen ve aynı zamanda kilo üzerindeki tesirini de eksiltmek için öncelikle stres idaresini sağlamak gerekmektedir. Böyle gidişatlarda yürüyüşe çıkmak, stresle baş etmenizi ve dikkatinizi yemek dışında başka bir vaziyete vermenizi basitleştirir” bilgilerini veriyor.
METABOLİZMA YAVAŞLIYOR
Uzmanlar, üçüncü etkenin yaş olduğunu belirterek, “Fertler ihtiyarladıkça bedenlerinde fiziksel ve fonksiyonel bir hayli farklılık alana gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de beden adale dokusunun eksilip, yağ dokusunun çoğalmasıdır. Bu natürel sürecin neticeyi olarak da metabolizma yavaşlamaktadır. Metabolizma yavaşladıktan sonra beslenme kumpası aynı biçimde devam ederse, kilo kazanımı kollanabilir. Dolayısıyla fertlerin bunun banal bir süreç olduğunun farkında olup, buna müteveccih tedbirler alması kilo kazanımını yasaklamada tesirli olacaktır” ifadelerini kullanıyor.
YETERLİ SU HARCANDIĞINDA YAĞ YAKIMI SÜRATLENİR
Dördüncü etkenin su tüketimi olduğunu söyleyen uzmanlar, suyun ehemmiyetini şu biçimde söylüyor:
“Suyun bedende bir hayli vazifeyi vardır. Hayatsal faaliyetler ve metabolizmanın çalışması için erişkin bir ferdin günlük kesinlikle 2 ile 2 buçuk litre su tüketimini bitirmesi gerekmektedir. Yeterli su tüketimi ile beraber metabolizma olması gerektiği seviyede çalışabilir, yağ imhayı süratlenir. Bu da kilo verme sürecinde meselesiz ilerlemesi istenilen iki etmendir. Bazı gidişatlarda ise su tüketimi yeterli ölçüde bitirilemediğinde beyinde açlık ve susuzluk sinyalleri karışabilir.”
SIHHAT MESELEYİ ÇIKABİLİR
Beşinci ve son etkenin sıhhat vaziyeti olduğunu söyleyen uzmanlar, “Kilo kazanımı vaziyetinde ya da kilo verememe gibi bir vaziyette altta uyuyan başka bir sıhhat meseleyi de bulunabilir ve bu süreci güçleştirebilir. Bireyler böyle gidişatlarda uzmanlar takviyeyi ile varsa bu stil meseleleri tespit etip, zorunlu ise olması gereken rehabilitasyonları alıp kilo verme için adım atmaya başlarsa istenilen neticelere daha rahat bir biçimde erişilebilir” diyor.