Kekik Yağının Kullanımı ve Faydaları

tarafından
117
Kekik Yağının Kullanımı ve Faydaları

Kekik, Ballıbabagiller familyasından olup Anzer çayı, Catır, Güveyotu gibi pek çok isimle anılmaktadır. Kekik güneş gören yerleri seven ve genellikle susuz ya da çorak yerlerde yetişmektedir. Bundan dolayı kekiği dağlık arazilerde çalı otu şeklinde bulmanız ve görmeniz mümkündür. Boyları ortalama olarak 15 – 40 cm arasındadır. Kökleri saçak şeklinde olup çiçekleri ise pembe, kırmızı ve beyaz renktedir. Kekik, halk tarafından özellikle etrafına yaymış olduğu güzel kokusuyla bilinir. Kekiğin grip, nezle, bronşit, öksürük, astım, diş ve boğaz ağrısı gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kekik balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Öte yandan kekiklerden elde edilen yağda bir çok derde derman niteliğindedir.

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

            En güzel ve sağlıklı bir şekilde kekik yağı elde etmek istiyorsanız, öncelikleri kekikleri mevsiminde ve taze bir şekilde dağ veya kırlardan toplamanız gerekmektedir. Market, pazar veya aktarlardan almış olduğunuz kekiklerin taze ve temiz olduğuna muhakkak dikkat etmelisiniz. Almış veya toplamış olduğunuz kekikleri, nemden uzak bir şekilde güneş gören bir yere koyarak kurumasını sağlamalısınız. Kekikleriniz bir hafta içerisinde kurumuş olacaktır. Kuruyan kekikler alınarak iki yöntemle yağ elde edilir. İlk olarak kurumuş olan tüm kekiklerinizi öğüterek bir şişe içerisine, saf sızma zeytinyağı ilave ederek koyabilirsiniz. İkinci olarak ise sap, yaprak ve çiçekleri ile birlikte herhangi bir öğütme işlemi yapmadan, yine saf sızma zeytin yağı ilave ederek şişe içerisine koyabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu karışımı yaklaşık olarak 1 ay serin bir yerde muhafaza ederek, demlenmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu bekleyiş sonucunda harika bir kekik yağı elde etmiş olursunuz.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

            Yukarıdaki tarife uyarak hazırlamış olduğunuz kekik yağı tam bir spazm gidericidir. Spazm istem dışı kasılmalara verilen isimdir. Kekik yağı antispazmodik etkisiyle sinir hücrelerini yatıştırır ve gevşetir. Ayrıca kekik yağı hazırlamış olduğumuz karışımla “karvakrol” adı verilen etken bir yapıya sahip olmuş oluyor. Bu ise birçok bakteri ve virüsle savaşabilecek güçte bir antimikrobiyal etki ortaya koyuyor.

Kekik yağının faydalarını sizler için listeledik;

 • Kekik yağı, antialerjik ve antispazm bir yapıya sahiptir,
 • Vücutta bakteri oluşumunu engeller,
 • Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir,
 • Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur,
 • Meme, Rahim ve Kolon kanseri gibi kanserlerin risklerini azaltır ve engeller,
 • Ağız, diş ve boğaz ağrıları için birebirdir.
 • Romatizmal ağrıları tedavi eder,
 • Kas ve sinir ağrılarının geçmesini sağlar,
 • El ve ayak titremelerinin oluşumunu engeller,
 • Sinirleri gevşeterek, sıkıntı ve stresten uzak kalmanızı sağlar,
 • Doğal balgam söktürücüdür,
 • Bronşit ve astıma iyi gelir,
 • Öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

Yukarıda belirttiğimiz üzere kekik yağı, insan vücudunda yer alan fizyolojik ve pskilojik birçok hastalığa iyi gelmektedir. Çoğumuz günün yorgunluğunu hem fiziksel hem de ruhsal olarak atmanın yollarını ararız. Bunun en güzel çözümü ise doğal yollarla toplayarak veya dışarıdan temin ederek yapmış olduğumuz kekik yağıdır.