Kimyasal Peeling Nedir?

tarafından
119
Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, adı üzerinde çeşitli kimyasal ürünlerin cilde uygulanması ile yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında üstte bulunan deri soyulmaya başlar ve altından daha taze, canlı bir deri çıkar. Yani, cildin en üst tabakası olan deri, kimyasal peeling nedeniyle soyulduğu için cilt doğal bir iyileşme sürecine girer. Bu iyileşme süreci sonrasında ise tamamen doğal bir şekilde yeni bir derinin oluşması sağlanır.

Kimyasal peelingin üç çeşidi vardır. Bunlar; yüzeysel, orta seviye ve derin kimyasal peelingdir. Ayrıca kimyasal peelingin hangi türü olursa olsun, hamilelerde ve aktif enfesksiyonlu ciltlerde uygulanması tavsiye edilmez.

Ayrı ayrı kimsayal peeling türlerini başlıklar altında tanıyalım;

 1. Yüzeysel Kimyasal Peeling

Meyve asitleri ile yapılan yüzeysel kimyasal peeling, cildin üst tabakasına kolayca geçebilen moleküllerden oluşmaktadır. Alt tabakaya inemezler fakat hücrelerin yenilenme sürecinin başlamasına katkıda bulunurlar. Yüzeysel lekelerin giderilmesinde kullanılırlar. Ciltteki tahriş etkisi kısa sürede geçer, uzunca zaman kalacak bir iz bırakmaz. Uygulanma süreci 4 ila 8 seans sürmektedir.

 1. Orta Seviye Kimyasal Peeling

Yaklaşık olarak bir hafta boyunca etkisi devam eden kimyasal peeling türüdür. Orta derinlikte bir etki gösteren bu peeling sonrasında cildiniz kırmızılaşır, daha sonra deri kahverengiye dönerek dökülmeye başlar. Uygulanma süreci 2 ila 4 seans sürmektedir.

 1. Derin Kimyasal Peeling

Lokal anestezi ile yapılan derin kimyasal peeling işlemi, adı gibi uzunca bir zaman kendini belli eden çok derin izler bırakır. Yaklaşık olarak iyileşme süresi bir ayı bulur. Derin kimyasal peeling sonrasında deride çok ciddi soyulmalar meydana gelir ve bir ila iki hafta kadar şişlikler de görülebilir. Kimyasal peeling sonrasında cildin tam olarak iyileşmesi ise yaklaşık üç ay kadar sürmektedir. Sivilce ve diğer çeşitli cilt lekelerinin giderilmesinde çok büyük etkisi vardır. Tek seans uygulanması yeterlidir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kimyasal peeling işleminin yaz aylarında değil de kış aylarında yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Kullanılacak güneş kreminin yüksek koruma faktörlü olması da oldukça önemlidir.
 • Kimyasal peeling sonrasında solaryuma kesinlikle girilmemelidir.
 • Kullanılacak cilt ürünlerinin alkol içermediğinden emin olunmalıdır.
 • Kimyasal peelingin yapıldığı gün banyoya girilmemelidir.

Faydaları Nelerdir?

 • Akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde büyük etkisi vardır.
 • Güneş lekelerinde ve çeşitli yara izlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Canlı görünen, tertemiz ve pürüzsüz bir cildin oluşmasını sağlar.
 • Ciltte bulunan çizgilerin kısa sürede kaybolmasını sağlar.