Mucize içecek: Su kefiri

tarafından
124
Mucize içecek: Su kefiri

Su kefiri hem tadı hem de yararlarıyla seçim edeceğiniz bir meşrubat olacak.

Zengin bir probiyotik kaynağı olmasının yanı gizeme bu lezzetli meşrubat oldukça iyi bir bağışıklık kuvvetlendiricidir. Ayrıca kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı ve genel sıhhati iyileştirdiği gösterilmiştir. Hepsinden iyisi, yalnızca birkaç kolay malzeme kullanılarak konutta yapılabilir olması. Su kefiri nedir, nasıl kullanılır, verimleri nelerdir? Tüm bunların yanıtı yazının devamında…

Su kefiri nedir?

Su kefiri, su kefir taneleri kullanılarak üretilen fermente, karbonatlı bir meşrubattır. Su kefirinin 1800’lerin sonlarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. İnek, koyun veya keçi sütünden yapılan bayağı kefirin aksine, su kefiri, şekerli suyu su kefir taneleriyle birleştirerek yapılır. Karışım daha sonra tipik olarak 24-48 saat süresince fermente edilir ve bereketli bakteriler açısından zengin bir probiyotik meşrubat üretilir. Su kefiri yalnızca lezzetli ile değil, aynı zamanda sıhhat bereketleri ile çok doğrultulu bir meşrubattır. Besleyici bir perhize harikulade bir katkı olabilir. Zevkinize göre basitçe hazırlayabilirsiniz.

İyi bir probiyotik!

Su kefirinin en ehemmiyetli yararlarından biri probiyotik içeriğidir. Probiyotikler, bağırsaklarınızda bulunan ve kanserin önlenmesinden, bağışıklık kuvvetlenmesine kadar sıhhatin hemen her alanında dağılmaz bir rol oynayan verimli bir bakteri cinsidir. Araştırmalar su kefiri tanelerinin 56 farklı bakteri kapsayabileceğini göstermektedir. Su kefiri probiyotikler bakımından zengindir, bereketli bakteri ve mayaların iyi bir birleşimidir. Su kefirinde bulunan en yaygın bakteri familyalarından kimileri Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus ve Leuconostoc’tur.

Kanser ile mücadele

Mevcut araştırmalar tüp çalışmaları ile hudutlu olmakla beraber, bazı araştırmalar su kefirinin muhakkak kanser cinslerinin gelişmesini eksiltmeye destekçi olabileceğini göstermektedir. Bir çalışma kefir ekstraktının meme kanseri hücrelerinin gelişmesini yasaklamada tesirli olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalar da kefirin sütun ve kan kanserine karşı verimli olabileceğini göstermektedir. Probiyotikler açısından zengin olduğu için, potansiyel olarak kanserin önlenmesine destekçi olmak için bağışıklık işlevinin kuvvetlendirilmesine de destekçi olabilir. Bununla beraber, su kefirinin insanlarda kanser hücrelerinin gelişmesini ve gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya lüzum vardır.

Bağışıklık kuvvetlenmesi

Yüksek bereketli bakteri konsantrasyonu sayesinde günlük perhizinize su kefiri ilave etmek bağışıklık sisteminize kuvvetlendirici bir desteklediyebilir. Araştırmalar muhakkak probiyotik cinslerinin bağırsak enfeksiyonları tehlikesini eksiltmeye, bayanlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tekerrürünü önlemeye ve hatta solunum yolu enfeksiyonlarını uzak yakalamaya destekçi olabileceğini göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda su kefirinin astım gibi meselelerin tetiklediği hastalıkları baskılamasına destekçi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca 18 bireyden oluşan altı haftalık ufak bir çalışma, günlük su kefiri harcamanın, irini hakimiyet altına alabildiğini ve bedendeki bağışıklık hücrelerini kuvvetlendirdiğini ortaya koydu.

Vegan dostu

Ananesel kefir inek veya keçi sütü kullanılarak yapılır. Ancak su kefiri şekerli su kullanılarak yapıldığı için, sıhhat endişesi, beslenme kısıtlamaları veya şahsi nedenlerden dolayı süt harcamamayı seçim edenler için iyi bir alternatiftir. Özellikle süt kapsamayan veya vegan beslenmeyi takip edenler için, probiyotik tüketimini artırmak ve bağırsak sıhhati için iyi bir seçimdir.

Muhtemel yan etkiler

Çoğu insan için su kefiri negatif bulgu göstermez ve tehlikesizdir. Değişik probiyotikçe zengin besinler gibi en sık görülen yan tesirleri kabarıklık, bulantı, kabızlık ve kramplar gibi sindirim meseleleridir. Bu yan tesirler devamlı tüketim ile eksiltilebilir.

Özetle

Su kefiri, gelişmiş bağışıklık ve hatta muhakkak kanser cinslerine karşı koruma da dahil olmak üzere muhtelif sıhhat bereketlerine bağlı probiyotik bir meşrubattır. Süt kapsamayan ve vegan arkadaşı bu lezzetli meşrubat, bereketli bakterilerle doludur ve konutta şekerli su ve su kefir tanelerinden basitçe yapılabilir. Perhizinize daha fazla probiyotik ilave etmek ve genel sıhhatinizi iyileştirmek istiyorsanız su kefirini sınayabilirsiniz. Konutta su kefiri üretimini daha sonraki yazılarımda sizlerle paylaşacağım.