Muz Kabuğu İle Maske Tarifi

tarafından
122
Muz Kabuğu İle Maske Tarifi

Muz kabuğu, muz meyvesini sarıp sarmalayan ve naturel olarak organik yapıda yer alan bir kabuk çeşididir. Muz meyvesinin tüketilmesinin ardından, hemen hemen bütün insanlar, muz kabuğunu çöpe atmaktadır. Fakat, bizzat muzun kabuğu da çok şifalı bulunan bu meyveden, içerisinde yer alan vitaminlerin dahili olarak alınmasının sonrasında, kabuğundan olmak üzere de çeşitli biçimlerde faydalanılabilmektedir. Ayakkabı temizlemek cilt, surat maskelerin gibi amaçlar ile muz kabuğu kullanılabilmektedir.

Muz Kabuğunun Evrensel Faydaları

 

– Muz kabuğu, bir masaj cihazı şeklinde de kullanılabilmektedir. Muz kabuğu ile diz ve bacaklar ovulabilmektedir. Bilhassa kemik ağrıları çeken insanlar, bu yola bazı yerlerde başvurabilmektedirler.

 

– İlginç bir özellik olarak, muz kabuğu aynı zamanda muhteşem bir ayakkabı temizleyicisidir. Ayakkabı üst kısmına sürülen muz kabuğu, ayakkabıyı temizlerken, bununla birlikte ayakkabıya canlılık ve parlaklıkta kazandırmaktadır.

 

– Muz ve kabuğu, dişleri temizlemeye ve beyazlatmaya da yardımcıdır.

 

– Sinek vb. canlıların ısırıklarıyla, insan teni üstünde meydana gelen alerjiler muz kabuğunun yardımıyla giderilebilir. Doktorların kaşınma konusuna aralıklı durması, direk ilaçların çok pek fayda etmemesi, vatandaşları muadil ve natürel yollara itmektedir. Sinek ısırığının yer aldığı, kaşınan bölgeye muz soyularak kabuğu bu bölgelere yerleştirilirse kaşıntı giderilebilecektir.

 

Ayağımızın altındaki deri ve bilhassa de topuklarda ortaya çıkan cilt kusurlarında, pek çok losyon ya da krem kullanılmasına karşın, tam manası ile geçmemektedir. Muz kabuğu, topuk bölgesine sürülmek sureti ile uygulandığında, topuk bölgesini rahatlatır ve ileriye yönelik nasırlar ile ilgili yararı dokunur.

 

Muz Kabuğunun Cilt Üzerindeki Faydaları

 

– Vücudun çeşitli yerlerinde yer alan kabarmış siğilleri, muz kabuğu sürerek güzelce temizlemesi, muz kabuğunun bir farklı faydasını ortaya çıkarmaktadır.

 

– Sorunlu yüzler için muzun kabuğu, yararlı ve zahmetsiz bir yardımcıdır. Güzelce temizlenen surat bölgesine, yatmadan öncesinde muz kabuğu sürülür. Bu biçimde olan surat yıkanmaz ve uykuya geçilir. Sabaha yüze tesir eden muz kabuğu ve sürülürken ortaya çıkan maddeler, erkenden ılık su ile temizlenir. İtinalı olarak bu metot uygulandığında, çok geçmeden sivilceler ile ilgili iyileşmeler gözlemlenebilmektedir.

 

Yaşın ilerlemesi ile görülmekte olan cilt kusurları, muz kabuğunun kırışık cilde itinalı uygulaması ile hem cildi düzeltir, hem bir de kırışıklık ilerlemesi yavaşlatılır. Tarih süresince muz kabuğunun iç bölümünün bir takım yaralara sürülmesi, çeşitli kaynaklarca teyit edilmektedir. Sedef hastalığı gibi sık görülen hastalıklarda da bu uygulama kullanılmaktadır.

 

 

Muz Kabuğu İle Maske Tarifi

 

 

Cildin ek olarak harika ve canlı bir durum alması için tatbik edilen cilt maskesi, muzun şifasından yararlanılmak amacı ile hazırlanır. Önce, bir tane muz tamamıyla ezilir. Ezilen muzun yer aldığı kaba, bir tane yumurta kırılır ve güzelce karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür ve tahmini 15 – 20 dk. ardından surat tamamıyla yıkanır. İtinalı aralıklarla bu yolun uygulanması, yüzdeki çeşitli lekeleri de azaltacaktır.