Okaliptüs yağı kullanımı ve yararları

tarafından
137
Okaliptüs yağı kullanımı ve yararları

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye, sizi muhtelif enfeksiyonlara karşı gözetmeye ve solunumu iyileştirmeye dayanakçı olacak bir yağ mı arıyorsunuz? Okaliptüs yağı bütün size göre.

Okaliptüs yağı boğaz sızısı, öksürük, mevsimsel alerjiler ve baş sızıları için en iyi esansiyel yağlardan biridir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, enfeksiyonlardan koruma ve solunumu iyileştirme gibi faydaları vardır.

Okaliptüs yağı nedir?

Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacı yapraklarından elde edilir. 500’den fazla okalipti cinsi vardır, ancak tıbbi özellikleri sebebiyle Eucalyptus salicifolia ve Eucalyptus globulus’un esansiyel yağları ateş ağacı veya sakız ağacı olarak da öğrenilir kullanılır. Uçucu yağlarını çıkarmanın yanı gizeme okaliptüs ağacının kabuğu kağıt üretiminde kullanılır.

Okaliptüs yağının faydaları nelerdir?

Ananesel olarak okaliptüs yağı, sızıyı rahatlatmaya dayanakçı olan bir ilaç olarak kullanılıyordu. İrini eksiltme ve solunumu iyileştirme mahareti uzun senelerdir öğreniliyor . Günümüzde okaliptüs yağının faydaları ve kullanımları yaygındır ve merhemlerde, parfümlerde, ilaçlarda ve paklik mahsullerinde yaygın olarak kullanılır.

1. Solunumu iyileştirme
Okaliptüsün kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH, astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük veya grip gibi muhtelif solunum hastalıklarına karşı en tesirli usullerden biri olduğuna inanılmaktadır. Okaliptüs esansiyel yağı solunum şartlarını iyileştirir zira bağışıklık sisteminizi uyarmaya, antioksidan koruma sağlamaya ve solunumunuzu iyileştirmeye dayanakçı olur. Okaliptüs, burnunuz akarken soluk almayı basitleştirir. Burnunuzun soğuk idrak edicilerini aktive eder ve hatta natürel bir sızı kesici ilacı olarak çalışır. Ayrıca güç soluk aldığınız gidişatlarda uykuya da dayanakçı olabilir.

2. Mevsim alerjileri
Okaliptüs yağının okaliptol ve sitronellal gibi bileşenleri, bağışıklık kuvvetlendirici ve irin önleyici tesirlere sahiptir. Mevsim alerjisi semptomlarını gevşetmek için sık sık seçim edilir.

3. Öksürüğü rahatlatır
Okaliptüs yağı öksürüğü gevşetmek için en tesirli usullerden biridir. Bir balgam söktürücü olarak işlev görür. Bedeninizi makûs sezmenize neden olan mikroorganizmalar ve zehirli maddelerden temizletir. Okaliptüs yağı burnunuz tıkalıyken soluk almanızı basitleştirir.

4. Sızı ve irini eksiltir
Ten üzerinde kullanıldığında okaliptüs; adale sızısını ve kabarıklığını eksiltmeye dayanakçı olabilir. Okaliptüs yağı bedeninizde tıpkı bir sızı kesici ilaç gibi vazife yapabilir. Sinüzite bağlı baş sızılarını geçirir. Ayrıca akılsal netliği artırabilen ve gergin surat adalelerinin hafiflemesini sağlayan canlandırıcı özelliklere sahiptir. Stres veya bitkinlikten kaynaklanan bir baş sızısını rahatlatmaya dayanakçı olur.

5. Yara bakımı
Okaliptüs yağı cildiniz için oldukça yararlıdır. Antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri sebebiyle okaliptüs, yaralar, kesikler, yanıklar, yaralar ve hatta haşere ısırıkları gibi cilt problemleri için şahane bir alternatiftir. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da muhtelif cilt şartlarına karşı çok eforlu bir ilaç olmasını sağlar. Kesikler, sıcak su yanmaları, uçuk, haşere ısırıkları, muhtelif yaralar, ülser ve çıbanlar için oldukça tesirlidir.

6. Zihni açar
Okaliptüs yağı canlandırıcı, yatıştırıcı ve temizletici özelliklere sahiptir. Bu surattan enerjiyi ve akılsal duruluğu çoğaldırmak için kullanılabilir. Solunum yollarını arınmaya, ciğerlerinize daha fazla oksijen girmesine dayanakçı olabilir. Adale rahatlatıcı ve akılsal olarak rahatlatıcı tesirlere sahiptir.

Okaliptüs yağının günlük yaşamda kullanımını detayları ile bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Sormak istediğiniz tüm sualleri yorum kısmına yazabilirsiniz.