Potasyumun faydaları ve potasyum oranı yüksek 10 besin

tarafından
131
Potasyumun faydaları ve potasyum oranı yüksek 10 besin

Potasyumun verimleri ve potasyum oranı yüksek 10 gıda
Günlük yeterli ölçüde potasyum harcadığınızdan emin olmanız için bir hayli neden var. Kalp, böbrekler, beyin ve adale dokuları dahil olmak üzere bir hayli uzvun çalışması için lüzumlu olan bu minerali gelin beraber araştıralım.

Potasyum bedendeki akışkan ve elektrolit balansını gözetmek için kullanılan esas bir gıdadır. Bedenin su balansında ehemmiyetli bir rol oynar ve bedenin sodyum-potasyum pompasında hücresel işlev sodyumla çalışır. Potasyum noksanlığı istenmeyen bir vaziyettir ve ciddi baş sızıları, su kaybı ve kalp çarpıntısı gibi gidişatlara neden olabilir. Erişkinler için günlük alınması gereken potasyum ölçüyü vasati 4.5 gramdır.

Çoğu insan günlük olarak gerektiği kadar potasyum almakta zorlanır. Azıcıktan okuyacağınız potasyum bakımından zengin gıdalar listesini kullanarak, ihtiyaçlarınızı karşılamak ve yetersizlikleri önlemek için kumpaslı olarak ne cins gıdaların yenmesi gerektiğini bilebilirsiniz.

Potasyumun verimleri
Potasyumdan zengin gıdalara geçmeden evvel potasyumun yararlarına bir göz atalım. Kalp, beyin, böbrekler de dahil olmak üzere bedenimizin işleyişinde hem bir mineral hem de bir elektrolit olarak oldukça kilit bir işleve sahiptir.

1. Kalp sıhhati
Sıhhatli bir kalbin netlikle yaptığı tek şey olması gerektiği gibi atmaktır. Kalp ritminizden bahsediyorum ve potasyum ritmin sıhhatli ve olması gerektiği gibi devam etmesini sağlamada doğrudan rol oynuyor. Kalp ritminizle alakalı mesele yaşıyorsanız, potasyum noksanlığı rahatsızlığınızda rol oynuyor olabilir.

2. İnme tehlikesini eksiltir
Bir Hayli gözlemsel çalışma, yüksek potasyum seviyesine sahip olanların daha düşük inme tehlikeyi yaşadığını göstermiştir. İnme tehlikeyi, yüksek potasyum harcayıcılarında düşüktür. Ancak dayanaklardan ziyade gıda kaynaklarından alınan potasyumun daha bereketli olacağı unutulmamalıdır.

3. Hipertansiyonu tedbire
Araştırmalar potasyum bakımından zengin bir perhizin, özellikle meyve ve sebzelerin potasyumunun, kan tazyikini düşürdüğünü gösteriyor. Potasyum yiyeceklerdeki çoğalışa, yüksek sodyumlu yiyeceklerdeki çoğalış eşlik etmezse, alacağınız potasyum tansiyonunuzu düşürmeye dayanakçı oluyor. Ancak böbrek meseleyi olan insanların hekim/diyetisyen hakimiyeti altında yüksek potasyum tüketimleri önerilmektedir.

4. Krampları eksiltir
Yüksek potasyum kapsayan besinleri harcamanın esas yararlarından biri adale kramplarının eksilmesi ve adale gücünün iyileşmesidir. Adale eforsuzluğu, adale sızıları ve adale krampları, düşük potasyum seviyelerinin ortak yan tesirleridir. Bu vaziyet bir sporcunun susuz kalması ve egzersizden evvel ve sonra yeterince potasyum bakımından zengin besinler harcamaması gidişatında ortaya çıkabilir. Potasyum, aynı zamanda premenstrüel belirtiyle PMS alakalı kramplar için de bereketlidir.

5. Selülite mani olur
Selülit yaradılışının ana nedenlerinden biri bedende fazla akışkan tutulumudur. Çoğu insan çok fazla sodyum harcar ve yeterince potasyum alamaz. Sodyum, yiyecekleri potasyumun hücrelerinizden çıkan atıkları atmaya dayanakçı olduğu hücrelere getirir. Bu sebeple, sodyum alımını eksiltir ve potasyum güzergahından zengin besinleri harcamaya başlarsanız selülit yoğunluğunu eksiltebilirsiniz.

6. Osteoporoz gözetmesi
Araştırmalar, çoğalan kemik yoğunluğu ile çoğalan potasyum alımı arasında doğrudan bir ilişki bulmuştur. Sitrat ve bikarbonat, potasyum bakımından zengin meyve ve sebzelerde natürel olarak bulunan iki potasyum tuzudur ve son zamanlarda yapılan bir çalışma, bu potasyum tuzlarının kemik sıhhatinizi iyileştirebileceğini ve osteoporozu önleyebileceğini ortaya koymaktadır.

7. Metabolizma
Bedeniniz harcadığınız karbonhidratları doğru bir biçimde işlemek ve kullanmak için potasyuma lüzum dinler. Bir çocuk veya bir erişkin olarak, protein ve adale oluşturmak için potasyum lüzumludur. Büyümekte olan çocuklarda ve gençlerde potasyum, gelişmenin bayağı ve sıhhatli bir oranda devam etmesini sağlamaya dayanakçı olur.

Potasyum içeriği zengin gıdalar
Hangi gıdalar potasyumdan zengindir? Günlük gereksiniminizi karşılamak için seçebileceğiniz bir hayli potasyum bakımından zengin besin var. Bu liste azami potasyum kapsayan gıdalardan bazılarını kapsar.

Ispanak: 1 su kadehi pişmiş ıspanakta 839 miligram potasyum vardır.

Avokado: 1 tam avokadoda 1067 miligram potasyum vardır.

Patates: 1 orta boy patateste 855 miligram potasyum vardır.

Somon: 100 gram somonda takribî 770 miligram potasyum vardır.

Kuru kayısı: Yarım fincan kuru kayısıda 750 miligram potasyum vardır.

Hindistan cevizi suyu: 1 su kadehinde 600 miligram potasyum vardır.

Nar: 1 orta boy narda 667 miligram potasyum vardır.

Beyaz fasulye: Yarım su kadehi beyaz fasulyede 500 miligram potasyum vardır.

Muz: 1 orta boy muzda 487 miligram potasyum vardır.

Badem: 100 gramında 705 miligram potasyum vardır.

Potasyum noksanlığı riskleri
Bedeniniz devamlı bu iki elektrolit arasında dengeleyici bir hareket asıllaştırır: potasyum ve sodyum. Sodyum seviyeleri yükseldiğinde, potasyum seviyeleri eksilir ve sodyum seviyeleri eksildiğinde, potasyum seviyeleri çoğalır. Potasyum alımınızı devam ettirmek çok ehemmiyetliyken, fazla sodyum almamak da ehemmiyetlidir.

Potasyum beceriksizliğinde bu bulgular ortaya çıkabilir:

– Bitkinlik

– Asaplılık

– Kalp çarpıntısı

– Adale krampları

– Kabızlık

– Kilo alımı

– Tansiyon meseleleri

– Mide bulantısı

– Artrit

– Selülit yaradılışı

– Kabarıklık

– Bunalım veya sanrılar dahil olmak üzere anormal psikolojik tutum

Günlük alınması gereken potasyum ölçüyü
0-12 ay bebekler: 400–700 miligram / gün

1-8 yaş arası çocuklar: 3000–3800 miligram / gün

9-18 yaş arası gençler: 4500–4700 miligram / gün

19 yaş ve üstü erişkinler: 4700 miligram / gün

Hamile veya emziren bayanlar: 5100 miligram / gün

Sormak istediğiniz tüm sualleri yorum kısmına yazabilirsiniz.