Saçlar için E vitaminin önemi

tarafından
108
Saçlar için E vitaminin önemi

E vitamini ile parlak ve eforlu saçlar muhtemel!

E vitamini, bedenin hücrelerini gözetmeye destekçi olan antioksidan özelliklerini öğrenilir. Satılan bir hayli hoşluk mahsullerinde E vitamini bulunur. E vitamini 1950’lerden beri cildiyede cildi ihtiyarlamaya, iltihaplanmaya ve güneş ışınlarından hasar görmesine karşı gözetmeye destekçi olmak için kullanılmıştır. E vitamini sıhhatli bir cilt ve eforlu bir bağışıklık sistemi için hayati ehemmiyete sahiptir. Son zamanlarda E vitamini saç sıhhati için bir rehabilitasyon olarak kabul edilmiştir. E vitamininin cildi kuvvetlendirici özelliklerinin saç sıhhatini iyileştirmek ve saçı kuvvetlendirmek için nasıl kullanılabileceği yazının devamında!

E vitamini saçlarınız için neler yapabilir?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar E vitamininin saç tenini ve saç sıhhatini iyileştirmeye destekçi olabileceğini düşündürmektedir. Tüm yararlarını gerçekten kavramak için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.

Saç dökülmesini önlemek!

2010’da yapılan bir çalışmada katılımcılara E vitamini destekleri verilmiş ve saç gelişmelerinin arttığı, saç dökülmesinin eksildiği görülmüştür. E vitamininin antioksidan özelliğiyle kafa tenindeki oksidatif stresi eksiltmeye destekçi olduğu düşünülmektedir. Oksidatif stres saç dökülmesini çoğaldırmaya neden olur.

Saç derisi dolaşımı:

E vitamini kan akışını çoğaldırabilir. Bunun saç sıhhatini iyileştirdiği istikametinde çalışmalar vardır. 2001’de yapılan bir çalışma kan dolaşımının çoğalmasının saç gelişmesini teşvik ettiği ve saç kökü ve ebadını çoğaldırdığı bulunmuştur.

Yağ balansını ayarlar:

E vitamini, cildin yüzeyinde gözetici bir bariyer oluşturmak için ehemmiyetlidir. Kuru, tahriş olmuş cilt, E vitamini noksanlığı bulgusu olabilir. E vitamini kapsayan yağlar saç tenini ıslatmaya destekçi olabilir. Ayrıca fazla yağ yapımını önlemeye de destekçi olurlar.

Parlaklık verir:

Saçlar zarar gördüğünde mat ve karmaşık görünebilir. Saçın dış kısmındaki gözetici yağ katmanı çıkarıldığında, parıltısını kaybeder ve tarz vermek güçleşir. E vitamini açısından zengin bir yağ, gözetici katmanın yerini almasına ve saçın parlaklığı geri kazanmasına destekçi olabilir. Aynı zamanda nemi yakalamaya, kırılmayı eksiltmeye ve saç zararlarını eksiltmeye destekçi olur.

Sağlıklı saç teni oluşmasını sağlar:

Sıhhatlı ciltler için E vitamini lüzumludur ve buna saç teni de dahildir. Saç teninin sıhhati, saç niteliğine bağlıdır. E Vitamini saç derisini kuvvetlendirir. Oksidatif stresi eksilterek ve gözetici lipit katmanını gözeterek saçın sıhhatli bir biçimde gelişmesi için eforlu bir esas sağlar.

E vitamini nasıl kullanılır?

E vitamininin balanslı beslenme ile alınabilecek bir vitamindir. E vitamini noksanlığı son derece enderdir, zira çoğu insan tüm gün süresince gıdalarla bol ölçüde E vitamini alır. Ancak özellikle saçlarınız için istiyorsanız, E vitamini kapsayan bir şampuan, saç kremi, maske veya yağ olarak uygulayabilirsiniz.

Saçı beslemede yararı olur:

Ne yediğiniz saç sıhhati için çok ehemmiyetlidir. E vitamini gibi bileşiklerin olmaması saçınızın gelişmesini, yapısını ve kaybını etkileyebilir. Fındık, koyu yeşil yapraklılar, zeytinyağı ve ayçiçek yağı E vitamini açısından en zengin kaynaklardan kimileridir.

Destek verir!

E vitamini yardımı çok lüzumlu değildir. Çoğu insan yalnızca beslenme yoluyla yeterli E vitamini alır. Bazı araştırmalar insanların bir yiyecek yardımı yerine beslenme yoluyla aldıklarında daha çok E vitaminden faydalandıklarını ileri devam ettir. Destekler sizi riskli olabilecek derecede E vitamini alma tehlikesine sokabilir. Bir ek almaya başlamadan evvel her zaman sıhhat uzmanınızla görüşmelisiniz.

E vitamini yağı;

Çoğu bakım yağı, yağı seyreltmek ve cilt tahrişini önlemek için E vitamini kapsar. Şayet saf E vitamini yağı kullanmak istiyorsanız, kullanmadan evvel yağı uygun biçimde seyreltiniz. Bununla beraber E vitamini yağlarının çoğu zaman pahalı olduğunu ve uygulamasının ve saklanmasının güç olabileceğini unutmayın.

E vitamini açısından zengin bir yağdan en iyi biçimde faydalanmak için:

– Saç tenine masaj yapın

– Geniş dişli tarak ile hafifçe tarayın

– Yağı saçınızda en az 15 dakika bekletin

– Saçınızı iyice yıkayın

– Saçlarınızı nemli seziyorsanız ayrıca bir krem kullanmayın

Şampuan olarak kullanımı:

Bir Hayli şampuan ve saç kremi E vitamini kapsar. Bu mahsuller sık ​​kullanım için yönteme edilir ve genellikle kuru, zarar görmüş saçlar için üretilir. Mahsulün saç ve saç tenine işleyişine destekçi olmak için duş rutininize devam ederken mahsulün saçlarınızda birkaç dakika beklemesi en iyisidir. Daha fazla fayda için lavanta, nane veya çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar kapsayan mahsuller kullanabilirsiniz.

Saç maskesi yapımı:

Suratına yaptığınız gibi bir saç maskesi, saç tenini yumuşatmak ya da rehabilitasyon etmek için uygulanabilir. E vitamini yağı, saçlarınızı ıslatmaya destekçi olsa da, saç tellerini iyileştirilemez. Bu surattan maskeyi saçlarınıza değil kafa tenine uygulamalısınız.

E vitamini bakımından zengin konutta yapabileceğiniz saç maskesi:

– 1 avokado

– 1 muz

– 1 yemek kaşığı avokado yağı

– 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

– 1 yemek kaşığı bal

karışımını blenderdan geçirerek parmaklarınızla saç tenine uygulayın. Maskeyi en az 20 dakika bekletin ve sıcak su veya hafif bir şampuanla yıkayın.

Yan tesirler

Cildinize, saçınıza veya saç teninize uygulamadan evvel kesinlikle E vitaminini uygun biçimde seyreltin. Seyreltilmemiş E vitamini yağı ciltte tahrişe veya döküntülere neden olabilir. Destek almak fazla ölçüde E vitamini alma tehlikenizi artırabilir. Yüksek dozda E vitamini; tiroid hormon yapımını bozabilir, kemik sıhhatinizi negatif etkileyebilir. E vitamini yardımı almadan evvel sıhhat profesyoneliniz ile konuşmalısınız. Vasati erişkin gereksinimi E vitamini için günlük 15 miligramdır 22.4 IU. Milli Sıhhat Enstitüsü, günde 1.500 IU natürel E vitamini veya 1,100 IU sentetik E vitamini önermektedir.