Selülitsiz Vücut İçin Toksinlerden Kurtulun

tarafından
89
Selülitsiz Vücut İçin Toksinlerden Kurtulun

Kadınların çoğunun ortak problemi olan selülitten kurtulmanın yolu aranır durulur. Genel olarak beslenme ve sporla bir nebze önlenebilen selülit, toksinlerden arınmayla ilişkilendirilebilir. Vücudumuzda bu görevi üstlenen birkaç organ vardır; karaciğer, böbrek, akciğer, bağırsak gibi. Ne kadar düzgün çalışsalar da insan vücudunda toksin birikir. Buna sindirilmesi zor yağlı besinler, alkol, tütün, kirlilik, ruhsal durum ve bazı ilaçlar sebep olabilir. Bu organları korumak aynı zamanda toksin arınmasını desteklemek demektir. Peki, bunu nasıl başarabiliriz?

1- Karaciğeri Korumak

Obezite karaciğer yağlanmasına sebebiyet verdiği için her şeyden önemlisi beslenmemize dikkat etmektir. Yağlı ve hazır besinlerden olabildiğince uzak durup sebze ve meyve tüketiminizi artırabilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzeninize hafif bir spor da eklerseniz karaciğer yağlanmasının önüne geçmiş olursunuz. Egzersizlerinizi her gün olmasa da düzenli aralıklarla sürdürmeye dikkat edebilirsiniz. Alkol tüketimi karaciğere en çok zarar verebilecek alışkanlıklardan biridir. Alkolden uzak durmaya özen gösterebilirsiniz.

2- Toksin Temizleyici Besinler

Pancar ve havuçtaki vitaminler toksin atmayı, enginar ve tahin karaciğerin işlevini destekler. Bunların yanında, sıklıkla tüketebileceğiniz yeşil yaprakları sebzeler, elma, ceviz, kuru erik, turunçgiller, sarımsak ve soğan da toksinlerden temizlenmeye yardımcı olan besinlerdendir. Hem karaciğeri korumanızı hem de vücuttaki fazla suyu diğer yollarda da atabilmenizi sağlarlar.

3- Yeşilçay

Güçlü bir antioksidan olan Yeşilçay’ı günlük tüketebilirsiniz ve böylece toksinlerden kurtulmayı desteklersiniz. Yeşilçay bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır, kalbe iyi gelir. Marketlerde paket halinde bulabileceğiniz gibi aktarlardan da alabilirsiniz. Kalp ritmini düzenleyici ilaç kullananlar, yüksek tansiyon ve böbrek sorunları olanlar, mide ülseri ve anksiyetesi bulunanlar yeşil çaydan bir nebze uzak durmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar da yeşil çay içmekten kaçınmalıdır. Aşırı yeşil çay tüketimi çarpıntı ve sinir yapabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Gazlı içecek, alkol, sigara, işlenmiş tatlılar, çikolatalar, saflaştırılmış besinler hayatınızdan çıkmalı.

Hiçbir egzersiz yapamıyorsanız bile günlük yürüyüş mesafenizi uzatabilirsiniz.

Sebze, meyve, baharat tüketimini düzenlemeli.

Stresten uzak durmalı.

Havası, suyu kirli ortamlarda bulunmamalı.

Kimyasal olan krem ve benzeri vücut ürünlerinden ziyade doğal yapım ürünleri satın almalı.