Solaryum Nedir? Zararları Nelerdir?

tarafından
159
Solaryum Nedir? Zararları Nelerdir?

Günümüzde ten rengini beğenmeyen pek çok insan ten rengini değiştirmenin yollarını aramaktadır. Solaryum genellikle bayanların tercih etmiş olduğu yapay bir bronzlaşma işlemidir. Solaryumun kullanımı gün geçtikçe artmakta olup pek çok otel ve konaklama merkezlerinde de kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Solaryum cihazları genellikle bir kabin tarzında dizayn edilmektedir. İstedikleri koyu ten rengine sahip olmak isteyen insanlar bu kabinlere girerek, ultraviyole denilen yapay ışınlar sayesinde ten renklerini koyulaştırmaktadırlar.

Solaryuma Girmeden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Solaryuma girilmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus solaryum cihazlarının süresinin ve ışık şiddetin profesyonel bir uzman tarafından sağlanmasıdır. Maalesef ülkemizde çoğu yerde solaryum cihazları uzmanlık dalı olmayan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu ise birçok insanımızın sağlığını tehlikeye atmaktadır. Solaryum cihazına girmeden önce mutlaka cilt testi yaptırılması gerekmektedir. Solaryum aynı gün içerisinde sadece bir kez tercih edilmelidir. Ayrıca uzman tarafından belirlenen seanslar ile hareket edilmelidir. Cildinizin mutlaka makyajsız ve korumasız olması gerekmektedir. Solaryum cihazı içerisinde kesinlikle gözlerinizi açmamalısınız. Lens kullanımları da solaryum cihazları içerisinde tehlikeye neden olmaktadır. Solaryum Cihazları içerisinde alkol ve sigara kullanımı sağlayamazsınız. Bunun yanı sıra ağda, epilasyon ve ameliyat sonralarında solaryuma girmeniz son derece tehlikelidir.

Solaryumun Zararları Nelerdir?

Solaryumun ten renginizi koyulaştırmaktan başkaca bir faydalı özelliğinin olduğu söylenemez. Solaryum kabinlerinde gereğinden fazla kalmak çok riskli bir davranıştır. Solaryum cihazları ultraviyole denilen ışınları sağlayarak ten renginizi koyulaştırmak ile birlikte aynı zamanda yaymış olduğu radyasyon ile sağlığınızı büyük bir tehlike altına atmaktadır.  Bunun yanı sıra solaryumu kullanarak, yapay ışınlar sayesinde ten rengini koyulaştırmak isteyen insanların neredeyse %50’sinde cilt problemi hastalıkları görülmektedir. Solaryum aynı zamanda insan vücudunda bağımlılık hissi oluşturmaktadır. Bu ise sizi sık bir şekilde solaryum kullanmaya itmektedir. Solaryum yanık riski ile birlikte sindirim sisteminizi de bozmaktadır. Uzun süreçte solaryum kullanımı ciltte yaşlanmaya sebep olmaktadır. Solaryum fototoksik ve fotoallerjik tepkimelere neden olmaktadır. Aynı zamanda melenom ve cilt kanserine de sebebiyet vermektedir. Unutmayın ki doğal yollar kullanılarak bronzlaşmanın sağlanılması, yapay ve sağlığınızı tehlikeye atmakta olan solaryumdan çok daha faydalıdır.