Sonbahar Ayları İçin Sağlığa İyi Gelecek Bitki Çayları

tarafından
130
Sonbahar Ayları İçin Sağlığa İyi Gelecek Bitki Çayları

Bulunduğumuz mevsim itibariyle sonbahar ayları, ne kadarda bunaldığımız o sıcak yaz günlerinden sonra adeta tüm doğaya ferahlık getirse de aslında soğuk ve hastalıklı günlerin de habercisidir. Özellikle mevsim geçişi, sıcaklığın gün içinde aniden değişmesi gibi nedenler yüzünden ansızın hastalık olunabileceği ve hastanenin yolunu tutabileceğiz günler gelmekte. Bunun en büyük sebebi ise bağışıklık sistemimizi bu mevsim geçişlerine ve ani değişen hava koşullarına karşı hazırlamak. Üstüne üstük yaz mevsim şartlarına alışmış ve direncini düşürmüş bir vücutta, aniden kendimizi soğuk hava koşullarında bulunca; evde battaniye ile dostluk kuracağımız o hasta günler kaçınılmaz oluyor.

Sonbahar için ihtiyacımız olan vücut direncini yakalamak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına sağlıklı bir şekilde beslenmenin gereklilik arz ettiğinin hepimiz farkındayız.  Bu konuda en büyük desteği verecek ve aynı zamanda da soğuk sonbahar günlerinde içimizi ısıtacak olan bitki çaylarından almak en kolay çözüm yolu.

Sizlere birbirinden yararlı ve mevsim tatlarını içinde barındıran bu sonbahar çaylarını saymadan önce sağlığınız açısında bir noktanın üstünden geçmekte fayda var. Mevsimine bakılmaksızın tüketebileceğiniz ve sağlık açısından kendini kanıtlamış bu bitki çaylarını içmek istiyorsanız; ilk olarak çayların farklı tür ve çeşitlerini karıştırıp içmemeniz gerekiyor. Her bitkinin kendine has özelliği olduğundan, vücut için de farklı etkileri bulunuyor. Örnek verecek olursak; karaciğer sorunu için içilen bir bitki; bu etkiyi azaltacak farklı bir bitki ile karıştırmanızın sonucunda,  şifa umarak içtiğiniz çayın aromalı bir sudan farkı kalmıyor. Bunun yanında farklı bitkilerin kimyasal içerikleri kendi ararında etkileşime girdiği zamanlarda ise vücuda zararı dahi olmakta. Tüm bunlara rağmen bize şifa vadeden bitki çayları sıralamak gerekirse:

  • Mürver: Antioksidan özelliği bulunan mürver bununla birlikte bağışıklık sistemimizi de uyarır ve vücut direncimizi arttırır.
  • Melisa: Bu bitkinin yapraklarının hem demleme yöntemi ile çayını hem de yapraklarının işlenmesi ile elde edile yağının kullanımı antiviral bir etki sağlıyor.

 

  • Adaçayı: Özellikle ağız ve boğaz bölgesinde meydana gelebilecek her türlü enfeksiyona karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

  • Zencefil: Soğuk algınlığı ve gribe faydalı olmasının yanında koruyucu özelliği de bulunan zencefil, boğaz ağrısına iyi geldiği ve limonla kullanıldığında ise sindirim sisteminde de olumlu etkiler bıraktığı gözlemleniyor.

 

  • Karabiber: Özellikle sinir sistemi üzerinde ki uyarıcı etkisinin yanında ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi birçok ilacın vaat ettiği şifayı sunuyor.

 

  • Zeytin yaprağı: Gerçekten kuvvetli bir iltihap sökücü olmasının yanında, ağrı kesici özelliği de bulunuyor.