Tiroid operasyonu öncesi neler yapılmalı

tarafından
107
Tiroid operasyonu öncesi neler yapılmalı

Tiroid bezinin kelebek biçiminde ve boynun ön suratında ve alt kesiminde yerleşmiş vaziyette olduğunu anlatan uzmanlar, “Misyonu beyinden gelen ihtarlara geçimli olarak tiroit hormonlarını üretir. Bu hormonlar insan bedeni için hayati ehemmiyet talep eder. Bu hormonlar bedenin ısısının ayarlanmasında ve kalp, beyin ve adale gibi uzuvların çalışması gerektiği miktarda çalışmasını sağlarlar. Bu sebeple bu hormonların yokluğunda insanın hayata bahtı yoktur. Tiroid bezi çalışmadığında veya alındığında bu hormonlar dışarıdan ilaç olarak alınmak zorundadır” diyor.

Tiroid operasyonu evvelinde yapılması gerekenler

OPERASYON OLMADAN EVVEL YAPILMASI GEREKENLER
Uzmanlar, tiroid operasyonu evveli yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

– Sigara, içki veya bağımlılık yapan ilaçların hepsi kesilmeli.

– Genel anestezi altında operasyon yapılacağı için gece saat 12.00’den sonra tamamen aç kalınmalı, akışkanlar dahil ağızdan hiçbir şey alınmamalı.

– Kullanılmakta olunan ilaçlar kesinlikle hekime danışılmalı.

– Şayet bu ilaçların içerisinde kan sulandırıcı ilaçlar var ise genelde 5-7 gün evvelinden kesilmeli ve bunun yerine cilt altına yapılan bir iğne formuna geçilmeli.

– Şeker hastalığı var ise şeker ilaçlarının kesilmesi ve kısa tesirli insülin ile rehabilitasyon edilmesi gerekiyor.

– Yalnızca tansiyon ilaçlarının operasyon olunacağı günün sabahında çok az bir su ile içilmesi gerekiyor.

– Yeniden operasyon gününün sabahında duş alınmalı ve şahsi paklik yapılmalı.

– Operasyon ile alakalı yeterli bilgilendirildikten sonra onam formu imza atmalı. Anlaşılmayan veya takınılan rastgele bir nokta var ise operasyonu asıllaştıracak olan cerraha tekerrür tekerrür sorulmalı.