Zeytin Nedir? Yararları Nelerdir? Ağacı Nasıldır?

tarafından
115
Zeytin Nedir? Yararları Nelerdir? Ağacı Nasıldır?

    Zeytin herkesin bolca tüketmesi gereken bir meyvedir. Bunun yanı sıra bu besin kaynağı yeşil ve siyah olarak tüketilebilmektedir. Zeytin ile birlikte reçel ve peynirde aynı sofrada bolca anılır. Dışındaki dış kabuğu, etli ve zayıf biçimde olabilmektedir. Bu durum zeytinin cinsini göstermektedir.

 

Zeytinin Yararları Nelerdir?

 

Zeytin birçok besine göre insan sağlığı için oldukça yararı bulunmaktadır. Özellikle kahvaltılarımızdan asla eksik etmemiz gereken zeytin de pek çok fayda vardır. İçerisinde sağlık açısından benzersiz vitaminler bulunan zeytin kendisi, yağı dahası ağacı bile sağlık için oldukça yararlıdır. Özellikle çocuklarımıza da bu eşsiz besini bolca tükettirmemiz gerekir. Günlük en azından 10 ile 15 adet zeytin tüketilmesi sağlık açısından oldukça yararlıdır.

 

Zeytin Ağacı Özellikleri Nelerdir?

 

Zeytin ağacına bakılacak olursak bütün bir yıl boyunca yeşil vaziyette kalan yaprakları eşsiz bir muhteşemlik sergilenmektedir. Bu ağaç neredeyse yüzyıllarca yaşayabilmektedir. 5 ile 6 yıllık olan zeytin ağaçları ergenliğe ulaşmış demektir. Sonrasında yüzyıllarca dahası 3000 yıllık zeytin ağacının olduğu bilinmektedir. dış kabuğu yuvarlak desenli biçimlerden oluşmaktadır. Çürüme aşaması oldukça geçtir. Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bu ağaçlar salkım şeklinde görünen ağaçlardır. Aralık ayında başlayıp şubat ayına kadar devam eden meyve toplama zamanı vardır. Genelde ılıman iklimlerde büyümesi gerekir

 

Sonuç olarak zeytin, hayatımızın vazgeçilmez besinlerinden biri olmalıdır. Salatalarımızda, yemeklerinizde ve lokmalık atıştırmalıklarımızda dâhil kendisini, yağını kullanmak bizler için oldukça yararlıdır.