Akciğer Tümörü Belirtileri ve Nedenleri?

tarafından
145
Akciğer Tümörü Belirtileri ve Nedenleri?

Akciğer tümörü, bir diğer adı ile akciğer kanseri olarak bilinen ve son yıllarda giderek hızla artan rahatsızlıklardan biridir. Aslında tümörlere her zaman kanser demek doğru değildir. Ancak akciğerlerde meydana gelen tümörler genellikle kanser etkisi gösterdiği için kanser denilebilir. Akciğer tümörleri kötü huylu olduğu zaman insanlarda birçok farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler ise kişinin yaşamını ciddi anlamda olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu belirtiler zamanla artacağı için hasta kişi ne kadar erken teşhis yaptırırsa bu rahatsızlığın iyileşme ihtimali artacaktır. Bu aslında vücuttaki tüm tümörler için geçerlidir.

Akciğer tümörü belirtileri:

  • Öksürük; Akciğer tümörlerinin en büyük ve en sık görülen belirtisi öksürük problemidir. Özellikle tümörün konumuna bağlı olarak öksürük şiddeti değişiklik göstermektedir.
  • Kanlı balgam; Özellikle sigara içen insanlarda çok sık bir şekilde balgam oluşumu gözlenir. Tümörün ileri ki safhalarında ise bu balgam kanlı bir şekilde kendisini gösterebilmektedir.
  • Halsizlik ve yorgunluk; Yine akciğer tümörü rahatsızlığında sık karşılaşılan belirtilerden biridir. Ancak rahatsızlığın ileri safhalarında kendisini ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktor kontrolü şarttır. Özellikle belirtinin 1 haftadan daha fazla sürmesi durumunda sağlık muayenesi yaptırılmalıdır.
  • Nöbetler; Akciğer tümörü ilerledikçe kişide nörolojik nöbetlerle kendisini göstermeye başlayacaktır. Bu durum zamanla artacağı için kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürecektir.

Nedenleri:

İnsanlarda sık görülen bu rahatsızlığın en büyük nedeni günümüzde her 10 kişiden 8’inin kullandığı tütün ve tütün ürünleridir. Bu ürünler içerisindeki maddeler nedeni ile akciğer tümörü rahatsızlığını tetiklemektedir. Bu nedenle özellikle yıllardır tütün ürünlerinden tüketen insanların mutlaka sağlık kontrolü yaptırması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer etken ise aile içerisinde ırsi bir şekilde kendisini göstermesidir. Bu rahatsızlık eğer ailede herhangi bir kişide görülmüş ise mutlaka ailenin diğer bireylerinin de sağlık kontrolü yaptırması fayda gösterecektir. Son olarak akciğer tümörü rahatsızlığının bir diğer büyük nedeni ise hava kirliliğidir. Dünyanın genel sorunlarından biri olan hava kirliliği yıllar geçtikçe hep daha da artmıştır. Buna en büyük etken olan otomobillerin de etkisi ile hava kirliliği, bazı bölgelerde insanlara zarar verebilecek seviyelere kadar artmıştır.