İshale Ne İyi Gelir?

tarafından
232
İshale Ne İyi Gelir?

İshal, basit gibi görünse de aslında büyük bir sağlık problemidir. Hatta tedavi edilmezse ölümlere bile neden olabilir. Özellikle işte veya okulda olduğumuz zamanlarda, sosyal hayatımızda zor zamanlar yaşarız. İshalin nedeni soğuktan veya enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi yediğiniz besinlerden de kaynaklanmış olabilir. Ayrıca kadınların adet dönemlerinde de ishal olma ihtimali diğer dönemlere göre daha yüksektir. Ama vereceğim bu tavsiyelerle ilaç kullanmadan, bu problemden kurtulmak mümkün.

 

Kahve – Limon Tuzu

Sıvı kahve ishali tetiklerken, çiğ kahve ishali tedavi eder. Türk kahvesi-limon ikilisi ishale karşı birebir etki eden ve ishalin anında geçmesini sağlayan ikili. 1 tatlı kaşığı çiğ Türk kahvesi ile bir kaç parça limon tuzunu ılık suyla karıştırıp içerseniz ishalin 2-3 dakikaya geçtiğini göreceksiniz. Limon tuzu yerine bir bütün limonun çeyreği de sıkılabilir. Bu yöntem ishalden kaynaklanan kusmayı da önler.

 

Çay

Siyah çay da ishale iyi gelen yöntemlerden biridir. Yalnız burada çayın biraz demli olması gerekmektedir. Ayrıca sıcak olduğu için bağırsakları da yumuşatır. Ayrıca papatya çayı ve ahududu çayı da ishale iyi gelir. İshal olmadan tükettiğinizde de ishal olmanızı önler. Nane çayı, zencefil çayı, meyan kökü çayı ve yeşil çay gibi bitki çayları da ishale iyi gelir. İshalden kaynaklanan halsizliği giderir.

 

Muz

Muz da halk arasında ishali tetikleyici bir besin olarak bilinse de, bilinenin aksine ishal tedavisinde kullanılır. İshal nedeniyle kaybettiğiniz vitamin ve mineralleri geri almanıza da yardımcı olur.

 

Elma Sirkesi ve Sarımsak

Elma sirkesi bağırsakların temizlenmesine yardımcı olurken, sarımsak da bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eder. İshaliniz geçinceye kadar her gün bir sarımsak yutabilirsiniz.

 

Ayran, yoğurt, elma(özellikle kabuğu), haşlanmış patates, havuç gibi lifli besinler de ishale iyi gelen diğer doğal besinlerden. Tuz da vücudunuzun kaybettiği sıvıyı geri kazandırır.

 

Elbette bu öneriler elbette çocuklar ve bebeklerde bu yöntemler denenirken dikkatli olunmalıdır.

 

Nelere Dikkat Edilmeli?

Tabii ki ishal olduğunuz sırada tüketmemeye özen göstermemeniz gereken besinler de var. Özellikle kızartmalar, acı ve baharatlı besinler, asitli yiyecek ve içecekler, tatlandırıcılar ve hazır gıdalar ishalinizi tetikleyebilir. Ayrıca bu dönemde sağlığınıza daha fazla önem vermeli ve doğal besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Bol bol sıvı tüketilmelidir. Halka açık tuvaletlerden de her zamankinden daha fazla uzak durmalısınız.

 

Tüm bunların dışında ishal, haftalarca sürüyor veya geçtiğinde tekrar başlıyorsa; bir uzman doktorun tavsiyesini almakta yarar var.