Kadın kanserlerinin en önemli belirtileri

tarafından
95
Kadın kanserlerinin en önemli belirtileri

Günümüzde bir çok kadının risk altında bulunduğu kanser türleri önemli belirtiler vererek ortaya çıkabiliyor. Bu durumlar ile karşılaşan kadınların dikkat etmeleri ve belirtileri yaşadıklarını hissettikleri anda hastahanelerdeki uzman doktorlara başvurmaları gerekmekte. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu, kadın kanserlerinin en önemli 5 şikayetini anlatıyor.

NORMAL OLMAYAN VE ANİ GELİŞEN KİLO KAYIPLARI

Hastalıksız bir vücudun kendine has bir düzeni ve dengesi vardır. Bu dengeyi bozan bazı etkenler ve rahatsızlıklar önemli hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabiliyorlar. Aniden gelişen ve normal olarak kabul edilmeyen kilo kayıpları kanser belirtileri olarak önemli rol oynuyor. Yaşanan ani kilo kayıpları özellikle kolon, mide, akciğer, pankreas kanserinin belirtileri olabilir.

YEMEK YERKEN VE SU İÇERKEN YUTKUNMAKTA ZORLANIYORSANIZ

Her insanda bazı dönemlerde yaşanan yutkunma problemleri normal karşılansa da bu durumun kronik olarak devam etmesi ciddi endişe edilecek durumlara yol açabilmekte. Sürekli olarak yemek yerken, su içerken zorlanıyorsanız, ardından da kusma ve öğürme gibi rahatsızlıklar ekleniyorsa bu durumda direk bir doktora gözükmenizde fayda vardır. Çünkü bu durum yutak borusu, mide ve boğaz kanserinin belirtileri olabilir.

REGL DÖNEMLERİ DIŞINDA AĞRILI KANAMALARINIZ OLUYORSA

İki adet döngüsü arasında görülen kanamalar, masum değildir ve dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak adet dönemleri çok ağrılı geçiyorsa ve şiddetli kanamalar görülüyorsa da kadın doğum uzmanıyla görüşmenin faydası vardır. Çünkü bu şikayetler, kolorektal, rahim ya da endometriyal kanserine işaret ediyor olabilir.

GÖĞSÜNÜZDE KİTLE VE DEĞİŞİKLİKLER FARK EDİYORSANIZ

Kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında meme kanseri geliyor. Tedavide erken teşhisin çok büyük bir rol üstlendiği meme kanserinde, kadınların göğüslerini elle kontrol etmesi hayati önem taşıyor. Bu noktada göğsünüzde daha önce fark etmediğiniz kızarıklık, şişlik, renk değişimi, kitle gibi değişimler görüyorsanız doktora başvurmakta yarar vardır. Ayrıca meme başında akıntı, kızarıklık da diğer belirtiler arasındadır.

KARNINIZDA ANİDEN OLUŞAN ŞİŞKİNLİK SORUNUNUZ VARSA

Çoğu kadının ortak problemi olan şişkinlik, belli şartlara kadar normal kabul edilse de bu duruma karın ağrısı ve pelvik ağrı da ekleniyorsa tehlikeli olabilir. Özellikle de birkaç haftadan fazla süren şişkinlikler yaşıyorsanız doktora gitmek için vakit kaybetmeyin. Çünkü sebebi, yumurtalık, mide ya da yutak borusu olabilir.

BU BELİRTİLERE EK OLARAK ;

-Ciltte görülen değişiklikler ve lekelenmeler, cilt kanserinin,
-Dışkıda ve idrarda görülen kan, mesane ve böbrek kanserinin,
-Sürekli yaşanan mide yanmaları, mide ve yumurtalık kanserinin,
-Uzun zamandır düşmeyen ateş, kan kanserinin,
-Sürekli yaşanan karın ağrıları, yumurtalık kanserinin habercisi olabilir.