Kanserde alternatif tıp cerrahi müdahaleyi geciktiriyor

tarafından
116
Kanserde alternatif tıp cerrahi müdahaleyi geciktiriyor

Tıbbi tedavi yerine kulaktan dolma bilgilerle ‘şifalı otlara’ yönelerek alternatif tedavi uygulamaya çalışan kanser hastalarına uyarılarda bulunan uzmanlar “Hastalık süreci evre atlıyor” diyor.

Bazı kanser hastalarının ilk rehabilitasyon olarak kulaktan dolma nasihatlerle nebatsal otları kullanması büyük risk oluşturabiliyor. Hasta, yakınlarından veya etrafından edindiği usullerle tıbbi rehabilitasyon yerine nebatsal mahsulleri alıp kullanması halinde kanser aşamasını artırabileceği gibi rehabilitasyonların gecikmesine de neden olabiliyor.
İLK ADIM: DOKTOR TANISI
Mevzuyla alakalı söylemelerde bulunan uzmanlar, kanser hastalarının kulaktan dolma rehabilitasyon usulleriyle hastalıklarının sürecini uzattıklarını belirtiyor. Özellikle meme ve tiroit başta olmak üzere akciğer, gastrointestinal ve kalın bağırsak kanserlerinin Türkiye’de süratle çoğalış gösterdiğine dikkat sürükleyen uzmanlar, rehabilitasyon süreçlerinin bir hayli ehemmiyetli olduğunu dile getiriyor. İlk adresin doktorlar olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Doktor tanıyı koyduktan sonra hastalık erken düzeyde ise cerrahi rehabilitasyon görmeleri gerekir. Cerrahinin ardından ilaç rehabilitasyonu veya ışın rehabilitasyonu olması gerekir. Yöntem budur” diyor.
ZEHİRLENME HADİSELERİ OLUYOR
Uzmanlar, “Hastalardan kimileri hekime gideceğine birtakım aktarlara gidiyorlar. Onlardan aldıkları 2-3 gram otlarla rehabilitasyonlarını görüyorlar ve tamamen iş işten geçiyor. Özellikle erken yarıyıl kanser hastaları bunlara gittiği zaman bu ottan rehabilitasyonlarla geç kalıp, hastalık sürecine safha atlatabiliyorlar. O zaman da tıbbın yapacağı bir şey kalmıyor. Hastalar hangi ottan ne kadar dozda kullanılacağını da öğrenmeden, kulaktan dolma bilgilerle bu otları kullanmaktadır. Bunun neticesinde zaman zaman zehirlenme hadiseleri ile karşılaşılmaktadır” bilgilerini paylaşıyor.
KANSER REHABİLİTASYONUNA GEÇ KALMAYIN
Kullanılan otların netlikle ilk rehabilitasyon usulleri olmadığını aktaran uzmanlar, “Bu otlardan kimileri immün sistemi kuvvetlendiren otlardır. Ama bunlar netlikle ilk rehabilitasyon modeli olamaz. Bunlar daha sonra hastalık inoperable olmuşsa, rehabilitasyona yanıt vermiyorsa, belki hastayı gevşetmek açısından bu işi yapan bilimsel öğretmenlerimizin önerisi üzerine birtakım ilaçlar kullanılabilir. Yurttaşlar bu açıdan kurnaz olmalı ve geç kalmamalıdır. Kanser korkulacak bir şey değildir, geç kalmaktan korkulmalıdır” biçiminde konuşuyor.