Mevsim Geçişlerinde Soğuk Algınlığı

tarafından
115
Mevsim Geçişlerinde Soğuk Algınlığı

Özellikle mevsim geçişlerinde daha çok yaşanan soğuk algınlığı ve grip çok can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Hatta istirahat etmeden geçmesi mümkün olmayan bir hastalık haline gelebilmektedir. Bu ise hem sosyal hem de iş hayatınızı etkilemekte ve oldukça zorlaştırmaktadır. Bu durumu yaşamamak için vücudu güçlendiren ve dinç tutan besinleri tercih etmek gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı yaşamaktaysanız ve bu durum canınızı oldukça sıkıyorsa bu makalemiz tam size göre makalemizde belirteceğimiz doğal besin öğelerini tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

200 farklı virüs nedeni ile oluşan soğuk algınlığında bünyenizin virüslere karşı dirençli olması gerekmektedir. Bünyenizin direncini arttıracak ve hemen ayağa kalkmanıza yardımcı olacak pek çok besin öğesi bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme programınızın içine bu besin öğeleri eklemeniz kısa sürede soğuk algınlığından kurtulmanızda size fayda sağlayacaktır. Bu sayede halsizlik, terleme, burun akıntısı, ateşlenme, hapşırık, boğaz ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığının oluşturmuş olduğu pek çok sorundan kurtulabilirsiniz. Soğuk algınlığından kurtulmanızda su tüketiminin önemi oldukça fazladır. Suyunuzun içerisine atmış olduğunuz limon sizi dinleştirecek ve virüslere karşı büyük bir savaş başlatacaktır. İşte soğuk algınlığı ile savaşan 10 yararlı yiyecek;

1-) Tavuk suyuna yapılan harika bir çorba.

2-) Sarımsak, güçlü antioksidanlara sahip olması sebebi ile hastalığın ortadan kalkmasında faydası büyüktür.

3-) Bal, öksürüğün ve boğaz ağrısının azalmasında çok etkilidir.

4-) Yeşil Çay, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

5-) Çilek, C vitamini açısından bolca tüketilmesi önemlidir.

6-) Portakal, en önemli C vitamini kaynağıdır.

7-) Domates, kısa sürede ayağa kalkmanız için beslenmenize dâhil etmelisiniz.

8 ) Sardalya balığı

9-) Yağsız kırmızı et

10-) Mantar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ve birçok besin öğesi ve temin edebileceğiniz antioksidan özelliğe sahip, C vitamini açısından zengin ve içerisinde bolca vitamin içeren diğer besin öğeleri de mevsim geçişinde yakalanmış olduğunuz soğuk algınlığından hemen kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Doğal ürünlerin yanı sıra doktorunuzun tavsiyesi ile eczanelerden temin edebileceğiniz birçok girip ilacı da daha çabuk ve kolay iyileşmenize katkı sağlayacaktır.