Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

tarafından
86
Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son günlerde şarbon vakalarının yaşanması ile gündeme gelen bu hastalık oldukça ciddi bir hastalıktır. Şarbon hastalığı genellikle ot ile beslenen hayvanlarda ortaya çıkan bir bakteri türüdür. Hastalık özellikle koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlarda daha sık görülür.

Hastalığı taşıyan hayvanların tedavisi çok zor olduğundan çoğunlukla imha edilmektedirler. Ayrıca belirtilerin olduğu bölge acilen karantina altına alınmalıdır. Hayvanların bu bölge dışına çıkması engellenmelidir. Karantina süresi 20 gün kadar devam edilmeli ve hayvanlar düzenli olarak aşılanmalıdır.

Hastalık kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Bunlar: Bağırsak Şarbonu, Deri Şarbonu ve Akciğer Şarbonudur. En çok rastlanılan ve görüleni Deri Şarbonudur. Bu hastalık insandan insana nadir olarak bulaşmaktadır.

Hastalığın Belirtileri:

Deri Şarbonunun Belirtileri: En sık karşılaşılan ve hayvan derisine temas edilmesi ile bulaşan bir hastalıktır. İlk belirtisi, bulaşan kişinin derisinde kabarmaların oluşması ve daha sonra bu bölgede siyahlığın meydana gelmesi şeklinde görülmektedir. Deride ağrı, sızı ve kabarcıkların çevresinde oluşan ödem hastalık belirtileri arasındadır. Önlem alınmaz ise ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Akciğer Şarbonu Belirtileri: Bu hastalık kişilere solunum yolu ile alınan mikrobun akciğerlere bulaşması ile ortaya çıkar. Grip tarzı belirtileri vardır. Nefes alıp vermede güçlük çekme, halsizlik ve ateş gibi belirtileri olmaktadır. Hasta erken tedavi edilmez ise hayatını kaybedebilir.

Bağırsak Şarbonu Belirtileri: Hastalığı taşıyan hayvanın etinin çiğ veya iyi pişmemiş bir şekilde tüketilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Kanlı dışkı ve kan kusma şeklinde belirtileri görülür. Önlem alınmaz ise hasta şoka girip hayatını kaybedebilir.

Hastalık Nasıl Bulaşır?

Hastalığı taşıyan hayvan ile doğrudan veya dolaylı olarak temas içinde olunması bulaşma sebepleri arasındandır. Ayrıca Şarbon hastalığını taşıyan hayvanın etinin kesilmesi esnasında temas etmek. Hasta hayvanın etinin yenmesi ve hayvan kıllarından yapılan giyeceklerin kullanılması başlıca bulaşma sebepleri arasındadır. Şarbon hastalığı insandan insana nadir olarak bulaşmaktadır.

Hastalığın Tedavisi

Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalık belirtilerini taşıdığını düşündüğünüz anda hemen hekime başvurmalısınız. Tedavi hastalığın türüne göre değişmektedir. Deri şarbonu için kremler kullanılmaktadır. Akciğer ve bağırsak şarbonu için doktorlar genellikle antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Ayrıca hastalığa yakalanmamak amacı ile üretilen aşıyı önceden önlem amaçlı yaptırmakta fayda var.