Sigarayı Bırakmak Neden Zordur?

tarafından
110
Sigarayı Bırakmak Neden Zordur?

Sigara, kişide kendisini daha iyi hissettiren, öfkesini ve stresini yatıştıran, konsantrasyonunu arttıran bir etkiye sebep olur. Bazı kişiler ise kilo vermelerine yardımcı olduğu için sigarayı bırakmak istemezler. Çünkü bırakırlarsa, kilo almaktan korkarlar.

Sigarada bulunan nikotin solunduktan sonra ortalama 10 saniye içinde beyine ulaşır ve istenilen etkiyi hemen gösterir. Ayrıca çevrede sigara kullanımının yaygın olması ve bu durumun kabul edilir olması da sigarayı bırakmayı zorlaştırır.

Sigara Neden Bırakılmalıdır?

4.000’den fazla zararlı madde içeren sigara, en önemli kanser sebeplerinden biridir. Amerika’da ki ölümlerin yüzde 20’sinin sigaradan kaynaklandığı düşünüldüğünde, zararlarının ne kadar ciddi bir boyutta olduğu anlaşılabilir. Yılda 400.000 kişinin sigaraya bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybettiği Amerika’da, yine bu sayının 140.000’ini kadınlar oluşturmaktadır.

Sigara kalp damarlarını tıkayarak kalp krizine neden olur.Damarların iç yapısını bozarak kan şekerini yükseltir. Hem sigara hem de doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp hastalığı riski daha yüksektir.

Yine Amerika’da yılda ortalama 50.000 kişi sigara içenlerin yanlarında bulunmaktan dolayı yaşamını yitirmektedir. Özellikle küçük çocuklar bu durumdan daha çok etkilenmekte ve solunum yolu rahatsızlıklarına  neden olmaktır.

Kadınlarda adet düzenliğine ve erken menopoza neden olur. Hem doğurganlığı azaltır hem de düşük yapma riskini arttırır.

Hamileleğinde sigara içen kadınların çocukları zayıf doğar ve büyümeleri de daha yavaş olur.

Ayrıca sigara kullanımı ciltteki kırışıklıkların artmasına ve buna bağlı olarakta erken yaşlanmaya neden olur.

Sigaranın Etkileri Nelerdir?

Kullanılmaya başlandığında nefes darlığı, astım atakları ve kandaki karbonmonoksit seviyesinin artmasına neden olur.

Uzun süreli kullanım sonunda; kalp krizi, felç, akciğer ve diğer organ kanserleri ile kronik bronşit gibi rahatsızlıklara neden olur.

Ayrıca kullanan kişinin aile bireylerinde ve yakınında bulunan diğer kişilerde de akciğer kanseri riski artar. Sigara kullanan kişilerin çocuklarında astım, solunum yolu hastalıkları, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklarda daha sık görülür.

Sigara dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin yüzde 20’sinden sorumludur. Ve tüm bunlardan tek başına sorumlu olan sigara yine 16 kanser türü ile ilişkilidir.

Erkeklerdeki kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yine çok önemli bir kısmı, sigaraya bağlı nedenlerden dolayı yaşanmaktadır.